Trump'ın ses kaydı sızdırıldı: 'Georgia'da kazanmamıza yetecek kadar oy bulun'

ABD Başkanı Donald Trump'ın, kritik eyaletlerden olan Georgia'nın Eyalet Genel Sekreteri Brad Raffensperger'e seçim sonuçlarıyla ilgili baskı uyguladığı kaydedildi. Washington Post gazetesinin ortaya çıkardığı ses kayıtlarında, Raffensperger'i arayan Trump'ın 'sonucu değiştirmeye yetecek sayıda oy bulmasını' istediği ve Raffensperger'i tehdit ettiği aktarıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump'ın, geçtiğimiz kasım ayında yapılan başkanlık seçimleri ardından kritik eyaletlerden olan Georgia'da eyaletin en üst düzey seçim yetkilisi olan Eyalet Genel Sekreteri Brad Raffensperger'i arayarak 'sonucu değiştirmeye yetecek sayıda oy bulmasını' istediği ses kaydı ortaya çıktı. Trump kayıtta, eyaletin Cumhuriyetçi sekreterine "Sadece 11 bin 780 oy bulmanı istiyorum" diyor.

Cumartesi günü yapıldığı belirtilen telefon görüşmesinin kaydı Washington Post gazetesi tarafından ortaya çıkarıldı. Gazete bir saatlik telefon konuşmasından bölümler yayınladı. Trump'a karşılık olarak Raffensperger'in eyaletteki seçim sonuçlarının doğru olduğunu söylediği kaydedildi. 

'ELİNİZDEKİ VERİLER YANLIŞ'

Bir saatlik kayıtta Trump'ın eyalet sekreterini ikna etmeye ve üzerinde baskı kurmaya çalıştığı duyuluyor. Eyalette kazandıklarını iddia eden Trump, Raffensperger'e "Sadece yeniden hesapladığınızı söyleyin, bunda yanlış bir şey yok" diyor. Raffensperger'se "Sayın Başkan, buradaki zorluk elinizdeki verilerin yanlış olması" diye cevap veriyor. Washington Post, Trump'ın bu ikna çabalarının ardından Raffensperger'i 'yasal işlemle' tehdit ettiğini de belirtti. 

'BU SENİN İÇİN BÜYÜK BİR RİSK'

Trump, eyalette yapıldığını iddia ettiği ancak bir kanıt sunamadığı usulsüzlükleri kast ederek "Neler yapıldığını biliyorsun ve bunu rapor etmiyorsun. Bu ceza gerektiren bir suç. Bunun olmasına izin veremezsin. Bu senin ve avukatın için büyük bir risk" diyor. Trump ardından eyaletin en üst düzey seçim yetkilisi olan Raffenberger'den kendisi adına 11 bin 780 oy daha bulmasını istiyor. Bu, eyalette 1 oy farkıyla Trump'ın kazanmasına yetecek sayı.

'GEORGIA'YI KAYBETME İHTİMALİM YOK'

Washington Post, kayıtta Trump'ın birçok kez "Georgia'yı kaybetmiş olma ihtimalim yok, bu olmuş olamaz. Yüzbinlerce oyla kazandık" dediğinin duyulduğunu kaydetti. Görüşme sırasında Beyaz Saray Genel Sekreteri Mark Meadows ve muhafazakar avukat Cleta Mitchell gibi Trump destekçilerinin de hatta olduğu aktarıldı.

Washington Post, Beyaz Saray, Trump seçim kampanyası yetkilileri ve Meadows'un haberle ilgili sorulara henüz yanıt vermediğini, Raffenberger'in ise yorum yapmayı reddettiğini bildirdi. 

SENATO SEÇİMLERİ

16 delegesi bulunan eyaleti yaklaşık 14 bin oy farkla Demokrat aday Joe Biden kazanmış, Cumhuriyetçilerin seçimde usulsüzlük olduğu iddiaları üzerine eyalette oylar yeniden sayılmış, yeniden sayım sonucu değiştirmemişti.

Georgia eyaletinde salı günü, ABD Senatosu'ndaki dengeyi belirleyecek senatör seçimleri yapılacak. Kasım ayındaki başkanlık seçimleriyle birlikte yapılan senato seçimlerinde adayların hiçbiri, eyalet yasalarına göre seçilebilmek için gerekli olan yüzde 50 oya ulaşamamıştı. Seçmenler, eyaleti Senato'da temsil edecek iki senatörü seçecek. Eğer iki senatör de Demokratlardan seçilirse Senato'da Cumhuriyetçi ve Demokratların oy oranı eşit olacak.

100 sandalyeli Senato'da ise 2014'ten bu yana çoğunluk Cumhuriyetçilerde. Demokratların ise 46 sandalyesi var. ama bağımsız senatörler Bernie Sanders ve Angus King çoğunlukla Demokratlar yönüne oy kullanıyor. Temsilciler Meclisi'nde çoğunluk ise Demokratların elinde. (BBC Türkçe)