Trump'ın kararı iptal: Trans bireyler orduya alınacak

ABD Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump'ın, trans bireylerin orduya alımını yasaklayan başkanlık kararnamesini geçersiz kılan yeni bir kararname imzaladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de 20 Ocak'ta yemin ederek başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, eski yönetimin tartışmalı kararlarını geri çeviren kararlara imza atmaya devam ediyor.  

Biden, bugün imzaladığı kararnameyle orduda görev almak için yeterli kalifiyede olan herkesin görev alması gerektiğini vurgulayarak, trans bireylere yönelik yasağı kaldırdığını belirtti.

Beyaz Saray'dan söz konusu karara ilişkin yapılan açıklamada, "Başkan Biden, cinsel kimliğin ordu hizmetine engel olmaması gerektiğine ve Amerika'nın gücünün çeşitlilikte olduğuna inanıyor" ifadelerine yer verildi. 

Eski ABD Başkanı Barack Obama, Haziran 2016'da Pentagon'un trans bireyleri istihdam etmesi ve bu anlamda eğilimi olan personelin tıbbi masraflarının karşılanmasına karar vermiş ve uygulamaya geçilmesi için Pentagon'a 1 yıl süre tanımıştı. 

Ancak sürenin dolması üzerine Trump, trans bireylerin orduya alınmasına karşı olduğunu ifade etmiş ve söz konusu uygulamaya geçişi durdurmuştu. Trump, Mart 2018'de trans bireylerin istisnalar dışında orduda görev yapmasını yasaklayan bir karara imza atmıştı. 

Donald Trump'ın bu konudaki kararnamesine 4 dava açılmış ve uygulama durdurulmuş ancak ABD Yüksek Mahkemesi, Ocak 2019'da bu kararı onaylamıştı. (AA)