Trump, yeniden aday olabileceğini söyledi: 'Bu yolculuk sona ermedi'

ABD'de başkanlıktan ayrıldıktan sonra ilk kez sahneye çıkan Donald Trump, 2024 seçimlerinde yeniden aday olabileceğini ifade etti. Yeni parti kuracağı yönündeki iddiaları yalanlayan Trump, "Dört yıl önce birlikte başladığımız bu inanılmaz yolculuğun henüz sona ermediğini ilan etmek için bugün karşınızda duruyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Beyaz Saray'dan ayrılmasının ardından ilk kez konuşan ABD'nin eski başkanı Donald Trump, 2024 başkanlık seçimlerinde yeniden aday olacağının sinyalini verdi. Florida'da 2021 Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansı'nda (CPAC) Cumhuriyetçi Partililere seslenen Trump, Kasım 2020 seçimlerini kazandığına dair asılsız iddialarını sürdürdü ve 2024 seçimleri için, "Onları üçüncü kez yenmeye karar verebilirim" diye konuştu. Trump ayrıca yeni bir siyasi parti kurmayacağını da açıkladı.

Halefi Joe Biden'ı sert bir dille eleştiren eski ABD Başkanı, ülke politikasının 'önce Amerika'dan, en son Amerika'ya' dönüştüğünü ifade etti. Kürsüye beklenenden bir saat geç çıkan Trump, destekçileri tarafından alkışlarla karşılandı. Onu izlemeye gelenlerin büyük kısmının maske takmadığı gözlemlendi.

'YENİ BİR PARTİ KURMUYORUM'

"Dört yıl önce birlikte başladığımız bu inanılmaz yolculuğun henüz sona ermediğini ilan etmek için bugün karşınızda duruyorum" diye konuşan Trump, destekçilerine "Beni özlediniz mi?" diye sordu. Trump konuşmasında, "Galip olacağız ve Amerika her zamankinden daha güçlü ve daha büyük olacak" ifadelerini kullandı.

Yeni bir siyasi parti kuracağı yönündeki iddiaları reddeden Trump, bu iddiaları 'yalan haber' olarak tanımladı ve şöyle konuştu: "Bizim Cumhuriyetçi Parti'miz var. Her zamankinden daha da güçlü olacak. Yeni bir parti kurmuyorum. Bunlar yalan haberler. Harika olmaz mıydı? Hadi yeni bir parti kuralım ki, oylarımızı bölünsün ve sonra seçimi asla kazanamayalım."

Trump, konuşmasında Başkan Joe Biden'a özellikle göç politikaları üzerinden yüklendi. Biden'ın politikalarının Güney sınırında yeni bir göçmen krizini doğurduğunu iddia eden Trump, Biden yönetiminin 'kendi yarattığı başarıları tersine çevirdiğini' savundu. 

Trump'ın büyük oğlu Donald Jr. da kongrede yaptığı konuşmasında azil sürecinde babasına karşı oy kullanan Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Üyesi Liz Cheney'i hedef aldı. Görev süresince Trump'ın kararlarına büyük ölçüde bağlı kalan Cumhuriyetçilerden bazıları eski başkanın 6 Ocak'taki Kongre saldırısını kışkırttığı suçlamasıyla ilgili yapılan ikinci azil sürecinde Trump aleyhine oy kullandı.

PARTİ TABANINDA TRUMP DESTEĞİ

Kasım 2020 seçimini kaybetmesi ve ocak ayındaki Kongre baskını sebebiyle pek çok partili tarafından eleştirilen Trump, bunlara rağmen parti tabanında hala gücü elinde tutuyor. Kongrede 2024 seçimlerinde Cumhuriyetçilerin başkan adayı tercihlerinin sorulduğu iki anket yapıldı. Seçenekler arasında Trump'ın adının yer aldığı ilk ankete katılanların yüzde 55'i seçimlerini Trump'tan yana kullandı.

İkinci sırada ise yüzde 21'lik oranla Florida Valisi Ron DeSantis yer aldı. DeSantis'i de yüzde dörtle Güney Dakota Valisi Kristi Noem takip etti. Trump'ın olmadığı ikinci ankette ise CPAC katılımcılarının yüzde 43'ü Trump'ın yakın müttefiki DeSantis'i destekledi. Noem yüzde 11 ile ikinci olurken, onu yüzde sekiz ile Donald Jr. izledi. Eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Teksas Senatörü Ted Cruz da ankette yüzde yedi oy aldı. (BBC Türkçe)