TMMOB'tan Atatürk Orman Çiftliği için ikinci dava

TMMOB Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği’nin bir bölümünün iptal kararına karşın plan değişikliğiyle ikinci kez TEBA Vakfı’na tahsisini yargıya taşıyor. 

Atatürk Orman Çiftliği
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Atatürk Orman Çiftliği'nin bir bölümü, iptal kararına karşın plan değişikliğiyle yeniden TEBA Vakfı’na tahsis edilmek isteniyor. Daha önce TEBA Vakfı'na dava açan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara Şubesi, ikinci kez yargıya başvurmaya hazırlanıyor.

TEBA Vakfı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın hastanesi olan Medipol'ün de kurucusu.

'HUKUK ARKADAN DOLANILIYOR'

Konuyla ilgili TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamada, “Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda, Erler Mahallesi’nde 1. Derece Doğal ve tarihi SİT alanı olan ve TEBA Vakfı’na tahsis edilen 555 bin metrekarelik AOÇ alanına dair plan değişiklikleri iptal edilmişti. Hukuk arkadan dolanılarak aynı alanda bu kez de iki ayrı plan çıkartılarak 403 bin metrekarelik alan, TEBA Vakfı’na ‘eğitim, öğretim, üniversite, sağlık ve diğer vakıf amaçlarında kullanılmak üzere’ irtifak hakkı tesis edilerek yapılaşmaya açılmak isteniyor" denildi. 

'TEBA VAKFINA AOÇ TOPRAKLARINI PEŞKEŞ ÇEKMEK İÇİN YARGI KARARLARI YOK SAYILIYOR'

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Sağlık Bakanı’nın hastanesinin kurucu vakfı TEBA’ya Atatürk Orman Çiftliği topraklarını peşkeş çekmek için yargı kararları yok sayılıyor, plan üstüne plan yapılıyor. Yargı, daha önce TEBA Vakfı’na tahsis edilen 555 bin metrekarelik Atatürk Orman Çiftliği alanına dair plan değişikliklerini açtığımız dava sonucu iptal etmişti. Aynı alanda Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tekrar plan değişikliği yaptı. Söz konusu planlar Erler Mahallesi, 130116 ada 1 nolu parsel ile 130117 ada 2 ve 6 nolu parsellerde Üniversite Alanına İlişkin 1/10000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı değişikliği Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nde 10 Haziran ve 13 Haziran tarihlerinde askıya çıktı. Bu hukuk tanımazlığı devam ettiren, yargı kararlarını arkadan dolanan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımız gibi plan değişikliklerini de yargıya taşıyacağız.”

'YAPILAŞMAYA KONU EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR'

Yargı kararlarının uygulanmadığının vurgulandığı açıklamada “Yargı daha önce de bu plan değişikliklerinin Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş ilkelerine aykırı kişiye özel, parçacıl işlemler olduğunu belirterek gereken cevabı vermiştir. Bilirkişiler de alanın Atatürk Orman Çiftliği alanı olduğunu inkar edenlere gereken cevabı vermiştir. Medipol'e tahsis edilen alan Atatürk Orman Çiftliği alanıdır ve yapılaşmaya konu edilmesi mümkün değildir. Yargı kararlarını uygulamayan hatta neredeyse dalga geçen ve aynı nitelikte plan değişiklikleri ile hukuk sisteminin tıkamaya çalışan hukuk tanımaz yöneticilerde yargılanacaklar. Atatürk Orman Çiftliği’nin vakıflar aracılığıyla kanunsuzca talan edilmesine için vermeyeceğiz, sürecin peşini bırakmayacağız. Atatürk’ün halkına şartlı bağışla emanet ettiği Atatürk Orman Çiftliği toprakları özelleştirilemez, vakıflara peşkeş çekilemez" denildi. (HABER MERKEZİ)