TFF'den Fatih Terim'e yanıt: Gerçek dışı ifadelerle kişiler töhmet altında bırakılmamalı

TFF, Fatih Terim'in federasyon yöneticisi Mehmet Baykan'a yönelik açıklamasına yanıt verdi: “Soyut ve gerçek dışı ifadelerle kişileri töhmet altında bırakan ima ve açıklamalardan kaçınılmalı.”

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in açıklamalarına yanıt verdi.

Fatih Terim'e, dün Konyaspor'u 1-0 yendikleri maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, Fenerbahçe'nin Kasımpaşa ile oynadığı maçta tribünle tartışmaya giren Emre Belözoğlu ve Volkan Demirel'in Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edilmemesini nasıl değerlendirdiği soruldu.

Terim de, “Bu sorunun muhatabı ben değilim. Bunu TFF'nin hukuk işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Mehmet Baykan'a sorun" yanıtını verdi.

TFF'nin internet sitesinden bugün yapılan yazılı açıklamada, “Galatasaray Teknik Sorumlusu Fatih Terim’in Başkan Vekilimiz Sayın Mehmet Baykan ile ilgili haksız itham içeren ifadeleri olmuştur” denildi.

PFDK sevk raporlarının TFF Hukuk Müşavirliği tarafından yapıldığı belirtilen açıklamada, “Öncelikle hatırlatmak isteriz ki, müsabakalara ilişkin disiplin sevkleri, müsabakalarda görevli, temsilci ve hakem raporları esas alınarak TFF Hukuk Müşavirliği tarafından yapılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Sevk işlemlerinin somut delillere göre yapıldığı, “soyut ve gerçek dışı ifadelerle kişileri töhmet altında bırakan” açıklamalardan kaçınılması gerektiği belirtilen açıklama şöyle devam etti:

BELÖZOĞLU VE DEMİREL'İN EYLEMİ DİSİPLİN İHLALİ OLUŞTURMADI: Fenerbahçe A.Ş. ile Kasımpaşa A.Ş. arasında 25.04.2021 tarihinde oynanan Süper Lig müsabakasında Kasımpaşa A.Ş. analistinin Fenerbahçe A.Ş. İdari Direktörü Emre Belözoğlu’na yönelik sözleri olduğu, aynı esnada Emre Belözoğlu’nun sözlü olarak karşılık verdiği, Fenerbahçe A.Ş. Antrenörü Volkan Demirel’in bahsi geçen analistin bulunduğu tribüne çıkmak istediği rapor edilmişse de, bu eylemlerin yatıştığı ve yapılan söylemlerin bir disiplin ihlali boyutuna ulaşmadığı Hukuk Müşavirliği’nde görevli disiplin müfettişleri tarafından değerlendirilmiş ve herhangi bir disiplin işlemi yapılmamıştır.

OLAYLARIN BAŞLANGICI BENZER: Olayların başlangıç kısmının benzer olduğu Galatasaray A.Ş. ile Çaykur Rizespor A.Ş. arasında 19.03.2021 tarihinde oynanan müsabakada Çaykur Rizespor A.Ş. Antrenörü Yılmaz Bal’ın “Sakin ol” şeklindeki söylemine Galatasaray A.Ş. Teknik Sorumlusu Fatih Terim’in “Bana mı dediniz, kim o?” şeklinde cevap verdiği rapor edilmiş ve yapılan bu söylemlerin bir disiplin ihlali boyutuna ulaşmadığı tespit edilmiş ve bu eylemlerinden dolayı herhangi bir disiplin işlemi yapılmamıştır.

TERİM VE DAVALA HAKARET ETTİ: Ancak, olayın akabinde Fatih Terim ve Galatasaray A.Ş. Antrenörü Ümit Davala’nın küfür içerikli hakaret eden sözler sarf ettiği müsabaka görevlileri tarafından raporlanmış ve bu nedenle Futbol Disiplin Talimatı’nın 41. Maddesinde yer alan hakaret eylemi nedeniyle hem Fatih Terim hem Ümit Davala PFDK’ya sevk edilmişlerdir.

HAKARET NEDENİYLE DİSİPLİN İŞLEMİ FARKLI OLDU: Yukarıda belirtildiği üzere olayların başlangıcı her iki müsabakada da benzer nitelik taşımasına karşın, olayların devamında küfür içerikli hakaretler söz konusu olup bu eylem nedeniyle yapılan disiplin işlemi farklılık arz etmektedir.

KİŞİLERİ TÖHMET ALTINDA BIRAKAN AÇIKLAMALARDAN KAÇINILMALI: Somut delillere ve gerekçelere dayanarak yapılan sevk işlemleri hakkında yapılan değerlendirmelerde soyut ve gerçek dışı ifadelerle kişileri töhmet altında bırakan ima ve açıklamalardan kaçınılmalıdır. Bu vesileyle, futbol ailesini bir kez daha dünya ve ülkemizin yaşadığı bu zor zamanlarda sağduyulu değerlendirmelerde bulunmaya davet ediyoruz. (HABER MERKEZİ)