Zoom'dan güvenlik uyarısı: Şifrenizi değiştirin

Korona virüsü salgını sırasında popüler hale gelen video konferans uygulaması Zoom, kullanıcıların bilgilerinin satışa çıktığı iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Zoom, bazı hesapları kapattıklarını belirtip kullanıcılarından şifrelerini değiştirmelerini istedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Zoom, hesap bilgilerinin dark web'de satışa çıktığı iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Firma, kullanıcılarından şifrelerini değiştirmelerini istedi.

Açıklamada, "Araştırmalarımıza devam ediyoruz, güvenliğinin ihlal edildiğini tespit ettiğimiz hesapları kullanıma kapatıyoruz, kullanıcılardan şifrelerini daha güvenli bir şifreyle değiştirmelerini istiyoruz" denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

"Tüketicilere sunulmakta olan bu tür web hizmetlerinin hedef alınması yaygın ve sıklıkla görülen bir durumdur ve genellikle sabıkalı kötü kişilerin diğer platformlardan ihlaller yoluyla elde ettikleri, hali hazırda güvenliği açığa çıkmış bulunan çok sayıdaki kimlik bilgilerini test ederek kullanıcıların bu tür kişisel bilgileri başka bir yerde tekrar kullanıp kullanmadığını görmeyi amaçlamaktadır.

Bu tür saldırılar genellikle kendi tek oturum açma sistemlerini kullanan büyük kurumsal müşterilerimizi etkilememektedir. Ayrıca kullanıcıları kötü amaçlı yazılım indirmeleri veya kimlik bilgilerini bırakmaları için kandırmaya çalışan binlerce web sitesini kapatan bir firma da dahil olmak üzere, söz konusu bellek dökümünden elde edilen şifre dökümlerini, bunları oluşturmak için kullanılan araçları bulması için birden fazla istihbarat ve soruşturma şirketini kiralayarak araştırmalara başladık. Araştırmalarımıza devam ediyoruz, güvenliğinin ihlal edildiğini tespit ettiğimiz hesapları kullanıma kapatıyoruz, kullanıcılardan şifrelerini daha güvenli bir şifreyle değiştirmelerini istiyoruz ve çabalarımızı desteklemek için ek teknoloji çözümleri uygulamaya çalışıyoruz." (Sputnik)