TRT vergisi telefon satışlarını vurdu

Cep telefonu satışlarına eklenen TRT bandrol vergisinin satışlara olumsuz yönde etkilendiği açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye’de dahili radyo alıcısına sahip telefonlara uygulanan TRT vergisinin kapsamı geçtiğimiz haftalarda genişletilmişti. Yeni düzenleme ile birlikte TRT bandrol vergisi artık internete bağlanan tüm elektronik cihazlardan alınmaya başlandı.

Düzenleme sonrası radyo/TV bandrol uygulaması kapsamında yer almayan, ancak internet bağlantısı olan telefonların fiyatı yüzde 8, tablet ve bilgisayarın fiyatı ise yüzde 2-3 oranında artırıldı. Yeni düzenleme ile 1000 liralık bir telefonun fiyatında yaklaşık 80 lira, 2000 liraya satılan bir telefonun fiyatında ise yaklaşık 160 lira fiyat artışı yaşandı.

SATIŞ RAKAMINI ETKİLEDİ

Yeni vergi düzenlemesi sonrası akıllı telefon satışlarında ciddi bir düşüş yaşandığı gözlendi. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, TRT bandrol ücretlerinin artırılmasının sektörde ciddi daralmalar yaşanmasına sebep olduğuna dikkat çekti.

Ekşi, "Son yıllarda cep telefon satışlarında beklenen adetlere ulaşılamazken, son birkaç ayda cep telefon satışları yüzde 20'ye yakın düştü." değerlendirmesinde bulundu.

4.5G KULLANICI SAYISI

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi yaptığı açıklamalarda Türkiye’deki cep telefonu ve 4.5G abone sayısına da açıklık getirdi. Sinan Ekşi, Türkiye'de yaklaşık 74 milyona yakın cep telefonu abonesi bulunduğunu belirtti. Mobil haberleşme hızını 3G'ye göre 10 kat artıran 4.5G teknolojisi abone sayısı 40 milyon olarak açıklandı. Ancak cihazı ve SIM kartı uyumlu aktif 4.5G abone sayısının ise 15 milyon rakamında kaldığı bildirildi.