Suriye Dışişleri Bakanı: Türkiye, işgali sona erdirip askerlerini çekmeli

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Türkiye'ye İdlib'den asker çekme çağrısında bulundu. Mikdat, "İdlib'deki gerginliğin temel nedeni Türk işgalidir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Şam'ın Türkiye'nin Suriye'deki varlığını bir işgal eylemi olarak gördüğünü ve Ankara'nın güçlerini derhal geri çekmesini istediğini söyledi. Türkiye'nin Suriye'deki askeri varlığı konusunda Sputnik'e konuşan Mikdad, Türk birliklerinin varlığını haklarının büyük ölçüde ihlali olarak gördüklerini ve bu birliklerin tartışmalı alanlardan ayrılması gerektiğini söyledi.

Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek Türkiye-Rusya-İran görüşmeleri öncesinde Türkiye'nin bölgeye ek birlikler göndermesinin ardından yaptığı açıklamada Mikdad, İdlib'deki gerilimin bölgedeki Türk varlığı ve orada faaliyet gösteren militan gruplara verdiği destekten kaynaklandığını söyledi. Mikdad, "Bunun (İdlib bölgesindeki gerginliğin) temel nedeni Türk işgali ve Türkiye'nin oradaki terörist gruplara verdiği destektir. Türkiye derhal geri çekilmeli ve uluslararası toplum Suriye'nin ülkenin kuzeyindeki işgal altındaki toprakların kurtarılmasına yönelik çabalarını desteklemelidir" ifadelerini kullandı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, geçtiğimiz hafta Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la yaptığı görüşmede Suriye'deki 'ana sorunun' ülkedeki yabancı birlikler nedeniyle oluştuğunu söylemişti. (Sputnik)