Mustafa Cengiz: Tepkilerin bilincindeyiz

Galatasaray Divan Kurulu üyesi Hayri Kozak'ın Ekrem İmamoğlu'na destek verdiği konuşmasına yönelik tepkileri değerlendiren Başkan Mustafa Cengiz, "Tepkilerin bilincindeyiz. Açık isim vererek söylüyorum. Ekrem İmamoğlu da Binali Yıldırım da bizimdir. Arkadaşımız kişisel görüşlerini beyan etmiştir" dedi.

DUVAR – Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Çaykur Rizespor-Galatasaray maçı öncesi stat önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Galatasaray’ın önemli bir şampiyonluk yarışı verdiğini belirtti.

‘İLAHİLER DE, MEHTER DE SEMAH DA BİZİM’

Mustafa Cengiz, Hayri Kozak’ın divan kurulu toplantısında CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’na destek verdiği konuşmasıyla ilgili tepkileri de değerlendirdi.

Cengiz, “Tepkilerin bilincindeyiz. Açık isim vererek söylüyorum. Ekrem İmamoğlu da Binali Yıldırım da bizimdir. Bizim bütün siyasetimiz Galatasaray’dır. Yolumuz Galatasaray’dır, tarikatımız Galatasaray’dır. Bu bağlamda ilahiler de İzmir Marşı da mehter de semah da bizim. Biz Türkiye’yiz. Türkiye’nin diğer spor kulüpleri gibi ülkenin çimentosuyuz, harcıyız. Biz fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bir kültürden geliyoruz. Galatasaray olarak Cumhuriyet ilkelerine bağlıyız” dedi.

‘KENDİ KİŞİSEL GÖRÜŞLERİNİ BEYAN ETTİ’

Herkesin farklı siyasi görüşleri olabileceğini belirten Cengiz, “Biz, tümüne sahip çıkarız ama hiçbirinin ifade yeri Galatasaray’ın resmi kürsüleri değildir. Bu bağlamda o arkadaşımız kendi kişisel görüşlerini beyan etmiştir. Asla ve asla Galatasaray’ın görüşünü, yürüyüşünü bağlamaz. Galatasaray bir bağlamda siyaset üstüdür. Siyasetin dışındadır. Lütfen, istirham ediyorum, Galatasaray’ı kimse siyasetin çıkmaz labirentlerine sokmasın. Biz bir sivil toplum örgütüyüz. Bütün Türkiye’yi temsil ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ÜYELERDEN KONUŞURKEN ÇOK DİKKATLİ OLMALARINI RİCA EDİYORUM’

“Bizim görevimiz birleştirmek” diyen Cengiz, “Ayrıştırmak ve ötekileştirmek değil. Herkese saygı duyuyorum. Üyelerden konuşurken çok dikkatli olmalarını, toplumu ve Galatasaray’ı ayrıştırıcı, birbirine düşürücü sözlerden imtina etmelerini şiddetle rica ediyorum” şeklinde konuştu.

Cengiz, Hayri Kozak’a yaptırım uygulanıp uygulanmayacağıyla ilgili soruyu ise yanıtsız bıraktı. (RİZE/AA)