Futbolda transferlere 'denetleme kurulu' geliyor!

Futbol kulüplerinin borçlarına TFF garantisi geliyor. Ayrıca oluşturulacak bir denetleme kurulu transferleri yakından takip edecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kulüpler Birliği, Bankalar Birliği ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) ortak çalışması ile futbol kulüplerine yönelik yeni mali düzenlemeler getiriliyor. Habertürk yazarı Serdar Ali Çelikler'in bugün yayınlanan "Futbol Piyasası Denetleme Kurulu (FPDK) geliyor..." başlıklı yazısında yer alan gelişmeye göre kulüplerin mevcut borçları uzun vadeye yayılacak ve TFF garantisi verilecek.

Çelikler'in yazısının ilgili bölümü şöyle:

Kulüpler Birliği, Bankalar Birliği ve TFF'nin "Detaylarını daha sonra açıklayacağız" dedikleri ortak çalışmasının sonunda, devletin tüm kademelerince onaylanmış ve desteklenmiş bu proje iki başlı ilerleyecek. İlkinde kulüplerin mevcut borçlarının uzun vadeye yayılmış geniş bir kredi ağı ile temizlenmesi ve bu borç ödenme garantisinin TFF tarafından verilmesi gibi bir durum söz konusu.

İkincisi ise bildiğimiz denetleme kurulu. Adı her ne olacaksa tam 9 yıl evvel benim ortaya attığım fikrin geliştirilmiş hali. Kulüpler bugüne değin ve halen "Oyunculara para saçıp borçlandıktan sonra nasıl ödeyeceğini planlama" şeklinde çalışıyor. Oysa bu kurul hayata geçirildikten sonra baştan, "Senin mali yapın bu transfere izin vermez.." demeyi ve daha baştan karşılıksız borçlanmayı engellemeye yönelik olacak.

Burası Türkiye.. Aman sakın bu işi tavsatmayın. 2001 finans krizi sonrası kurulan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) nasıl sıkı uygulandıysa (Her ne kadar günümüzde birkaç banka ile ilgili tavsamalar olsa da) bu işi de baştan sıkı tutmak ve denetimci mekanizmayı kuvvetli kurmak önemli.. Bu kurul, ve yasa kadük çıkacağına hiç çıkmasın. Bu konuda da gerekli uyarıyı yapayım. Detaylar açıklandıkça konu hakkındaki fikirlerimiz yansıtmaya devam ederiz. (Kaynak)