FIFA eski başkanı hayatını kaybetti

FIFA'nın eski başkanı Brezilyalı Joe Havalange, 100 yaşında hayatını kaybetti. Havalange'ın adı rüşvet skandalına karışmıştı.

DUVAR – Pnömoni (zatürre) teşhisiyle Rio’da Samaritano Hastanesi’nde tedavi gören Havelange, bugün öğle saatlerinde hayatını kaybetti. 8 Mayıs 1916’da dünyaya gelen Havelange, 1974-1998 yılları arasında FIFA’da başkanlık görevinde bulunmuştu.

Solunum güçlüğü sebebiyle ülkesi Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Samaritano Hastanesi’nde tedavi gören Havelange, bir asrı geride bıraktıktan 3 ay sonra hayata gözlerini yumdu. Gençliğinde yüzme ve sutopu branşlarında olimpiyatlara katılan Havelange, 24 yıllık başkanlık döneminde birçok ilke imza attı. Bunlardan en önemlisi FIFA Dünya Kupası’nda 16 olan ülke sayısını 32 çıkarması oldu. Ayrıca FIFA Kadınlar Dünya Kupası organizasyonu da onun başkanlık döneminde düzenlenmişti.

Başkanlık görevini 1998 yılında Sepp Blatter’e devreden Havelange’ın adı, FIFA’daki rüşvet skandalına karışmış, 2013 yılında ise FIFA Onursal Başkanlığı’ndan istifa etmişti. Havelange’nin cenaze töreni ile ilgili daha sonra açıklama yapılacağı bildirildi. (CENEVRE/DHA)