Soylu 'dinleme' iddiasına yanıt verdi: Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz

Soylu, Kılıçdaroğlu'nun 'Belediye başkanlarımızın telefonları dinleniyor' iddiasına cevap verdi: Aynı iftirayı, her yıl Aralık ayında tekrarlayan Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bütün belediye başkanlarımızın telefonlarını dinliyorlar" diyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na sosyla medyadan cevap verdi. 

Twitter hesabından "Kemal Kılıçdaroğlu, HDP ile kol kola girip, eşbaşkanları ile şen şakrak fotoğraf çektirince, hem huyundan hem suyundan kapmış. Aynı iftirayı, her yıl Aralık ayında değiştirerek tekrarlayan Kılıçdaroğlu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz" yazan Soylu, 5 Aralık 2020'de yaptığı açıklamayı da paylaşımına ekledi. 

Bakan Soylu Twitter mesajında şu ifadeleri kullandı: "Bu tür gerçek dışı ve hayal ürünü iddialarla güvenlik birimlerinin son derece büyük gayret, özveri ve başarıyla yürüttükleri mücadeleye sekte vurulmak ve sanki bir keyfiyet varmış algısı oluşturmak istenilse de güvenlik birimlerinin suç ve suçluyla olan amansız mücadelesi bundan sonra da hukuksal çerçeve içerisinde kararlılıkla sürdürülecek.

Diğer görev ve yetkileri gibi güvenlik birimlerince yürütülen iletişimin dinlenmesi ve kayda alınmasının dayanağı, kapsamı, usul ve esasları ilgili kanunlarda belirlenmiştir. 

Yapılacak iletişimin dinlenmesine ilişkin talep ve kararlarda, hakkında tedbir uygulanacak kişinin kimliği, iletişim aracının türü, kullandığı telefon numaraları, ilgili internet bağlantı adresi, tedbirin türü, kapsamı ve süresi ile tedbire başvurulmasını gerektiren nedenlerin belirtilmesi gerekir. Denetim konusunda yargı mercileri ve Devlet Denetleme Kurulu'nun da yetkisi bulunur. 

Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde 24 saat içerisinde hakim onayına sunulmak kaydıyla diğer hallerde ise doğrudan hakim kararıyla yapılabilen iletişimin tespitine dair sürece ilişkin koşullar, usul ve esaslar, yetki, süre, denetim gibi tüm ayrıntıların belirtilen yasal çerçeve ile net bir şekilde belirlendiği açıkça ortada olup birilerinin iddia ettiği gibi sistemin içerisinde en ufak bir keyfiyete mahal bırakılmamıştır.

Sonuç olarak iletişimin tespitine dair her türlü faaliyet yetkili hakim kararları doğrultusunda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığının koordine ve nezaretinde gerçekleştirilmekte olup bu konuyla ilgili görev yürüten güvenlik birimlerimize yönelik çok ciddi bir denetim mekanizması bulunmaktadır.

Mevzuat hükümleri ve uygulamaya ilişkin süreçler bu kadar açık ve net şekilde bilinmekteyken kamuoyunu yanıltıcı şekilde, hiçbir bilgi ve belgeye dayanmayan, tamamen siyasi algı oluşturmaya ve güvenlik birimlerini zan altında bırakmaya, moral ve motivasyonlarını düşürmeye yönelik bu tür açıklamalar en hafif tanımıyla devlet ve siyaset ciddiyeti ile bağdaşmaz.

Hal böyle iken iddiasıyla ilgili olarak varsa bilgi ve belgeleriyle savcılığa başvurmak yerine ısrarlı ve mütemadi bir şekilde, milletimizin devletine olan güvenini azaltmaya, devletin itibarını sarsmaya, güvenlik birimlerimizin mücadele azmini kırmaya yönelik bu tür iftiralara karşı Bakanlığımızca gerekli suç duyurusunda bulunulacaktır."