BİFED Gaia Öğrenci Ödülleri finalistleri açıklandı

BİFED 9-13 Ekim tarihleri arasında yapılacak. Finalde yer alan 10 filmden dördü Türkiye’den.

DUVAR – Bozcaada’da 9-13 Ekim tarihleri arasında 6’ncısı düzenlenecek olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin (BIFED) Gaia Öğrenci Ödülleri finalistleri açıklandı. Fethi Kayaalp Büyük Ödülü’nün dışında her sene öğrenci filmlerine de ödül veren festivalde Gaia ödülü için bu sene 10 belgesel yer alacak. Festivallerde yer alacak bu belgesellerden dördü Türkiye’den, ikisi Hindistan’dan, diğerleri Fransa, Almanya, İtalya ve Küba’dan.

Festivalde Ilısu Barajı sebebiyle 12 bin senelik Hasankeyf’in sular altında kalacak olmasını konu edinen iki belgesel yer alıyor. “Mahlota”da , yolu Hasankeyf’e düşen gezgin Meryem’in sular altında kalmak üzere olan tarihi kente bağlılığı konu ediliyor. “Hasankeyf’e Ağıt”ta ise Hasankeyf’in sular altında kalması; insanlığın yerleşik hayata geçiş dönemi hakkında bu günü aydınlatabilecek çalışmaların artık yapılamayacak olmasının yanı sıra onlarca medeniyetten arta kalmış tarihi zenginliklerin de sular altında kalması anlamına gelmesi, bununla beraber Hasankeyf’in bugün hâlâ insanlar ve diğer canlılar için de bir yaşam alanı olması belgeselde işleniyor.

Afganistan’daki iç savaşın hayatlarını mahvetmesine engel olamayan üç arkadaşın Türkiye’ye gelmesi ve onlar için yeni bir mücadelenin başlangıcını konu edinen “Başka Sınırlar” da BİFED’de yer alan yerli yapımlardan biri. “Kökler Arasında” ise yerel tohumların kaybolmaması ve sürdürülebilirliği konusunda mücadele eden Türkiye’nin ilk yerel tohum derneği olan Karaot Tohum Derneği’nin çalışmalarını anlatan bir belgesel.

.

Gaia Öğrenci Ödülleri Finalistleri;

Karanlık Dalgalar, Ismael Joffroy Chandoutis, Fransa, 2017, 21’
Ada, Lars Ostmann, Almanya, 2018, 58’
Batan Güneşin Doğuşu, Julie Hössle, İtalya, 2018, 52’
Piraña, Nainisha Dedhia, Hindistan, 2018, 12’
Göküyüzündeki Köy, Ramesh Laxmanrao Holbole, Hindistan, 2018, 20’
Geçmişin Elçiler, Luis Alejandro Yero, Küba, 2018, 23’
Başka Sınırlar, Turap Başel & Ahtam İbragimov, Türkiye, 2018, 16’
Mahlota, Volkan Serdar, Türkiye, 2018, 20’
Hasankeyf’e Ağıt, Fırat Erez, Türkiye, 2018, 10’
Kökler Arasında, Gamze Terra, Türkiye, 2019, 25’