En iyi filme 50 bin euro verilecek

Uluslararası Antalya Film Festivali, 53'üncü yılında yine bir hafta boyunca sinemanın merkezi olacak. Festival cumartesi günü sanatçıların halkı selamladığı geleneksel kortejle başlayacak.

DUVAR – Bu yıl 53’üncüsü düzenlenecek Antalya Uluslararası Film Festivali 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival, halkın sanatçılarla buluştuğu ve en renkli bölümlerinden biri olan geleneksel kortejle 15 Ekim Cumartesi günü saat 17.00’te başlayacak. Klasik araçlarla vatandaşları selamlayacak sanatçıların oluşturduğu kortej, Cam Piramit önünde başlayacak, Akra Barut Otel önünde sona erecek.

TÖRENLER EXPO’DA

Film gösterimleri her yıl olduğu gibi bu yıl yine AKM, Migros ve MarkAntalya’daki salonlarda yapılacak. Festivalin ödül törenleri ise bu yıl ilk kez 5 bin 300 kişilik 2016 Expo Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Expo Kongre Merkezi’nde 16 Ekim Pazar günü açılış töreni, 23 Ekim Pazar günü ise kapanış töreni yapılacak. Antalya Film Forum Kapanışı ve Yaratıcı Ödülleri ise 22 Ekim Cumartesi akşamı Rixos Land of Legends’ta yapılacak törenle sahiplerini bulacak. Bu üç tören için yaklaşık 250 kişi görev alacak.

12 FİLM JÜRİ KARŞISINA ÇIKACAK

Festivalde Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’na bu yıl 60 film başvurdu. Festivalin bu en ilgi çekici kategorisinde 60 film arasında 12 film yarışmada ödül almak için jürinin karşısına çıkacak. Yarışacak filmlerin 8’i yönetmenlerin ilk, 2’si ikinci filmleri olurken, 2 belgesel de heykelciği almak için yarışacak. 5 liralık biletle izlenebilecek yarışma filmleri şu şekilde:

“Albüm (Mehmet Can Mertoğlu), Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Eşik (Ayhan Salar), Genç Pehlivanlar (Mete Gümürhan), Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var (Rıza Sönmez), Rauf (Barış Kaya ve Soner Caner), Rüya (Derviş Zaim), Rüzgarda Salınan Nilüfer (Seren Yüce), Siyah Karga (Tayfur Aydın), Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu) ve Toz (Gözde Kural)”

50 BİN EUROLUK ÖDÜL

Dünyanın dört bir yanından bugüne ve insanlığa dair farklı konuları ele alan filmler festivalin uluslararası seçkisinde ödül almak için yarışacak. Bu yıl İngiliz yönetmen Hugh Hudson başkanlığındaki ‘Uluslararası Uzun Metraj Jürisi’ tarafından yapılacak değerlendirmede en iyi filme, Altın Portakal ile 50 bin euroluk para ödülü verilecek.

Festivalin, Uluslararası Yarışma kategorisinde yarışacak filmler de şöyle:

48 Kavşağı (Udi Aloni-İsrail, Almanya, ABD), Açık Kapı (Marina Seresesky- İspanya), Baba ve Oğul (Jan P. Matuszynski- Polonya), Başkasının Evi (Russudan Glurjidze-Gürcistan, Rusya, İspanya, Hırvatistan), Kol Saati (Kristina Grozeva, Petar Valchanov-Bulgaristan, Yunanistan), İtiraflar (Roberto Ando-İtalya, Fransa) Kayıp Kral (Peter Brosens- Jessica Woodworth- Belçika, Hollanda, Bulgaristan), Takım Ruhu (Christophe Barratier-Fransa), Tereddüt (Yeşim Ustaoğlu- Türkiye, Polonya, Fransa), Toz (Gözde Kural-Türkiye, Afganistan).

YARATICI ÖDÜLLER TÖRENİ

Bu yıl, Yaratıcı Ödüller adı verilen törende En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi İlk Film gibi ödüller sahipleriyle buluşacak. Aynı zamanda Antalya Film Forum’un da kapanışı olan bu tören, 22 Ekim Cumartesi akşamı Rixos Land of Legends’da yapılacak.

TAUTOU VE DEPARIEU GELİYOR

Amelie filmiyle sevilen karakterlerden biri olan Fransız yıldız Audrey Tautou, son filmi Sonsuzluk’la festivale konuk olacak. Tautou’ya, açılış gecesinde Onur Ödülü verilecek. Festivale katılacak yabancı yıldızlarından biri de Gerard Depardieu olacak. Altın Küre ödüllü sanatçı, kapanış törenine katılacak.

RABARBA SERGİSİ

Festivalin bu yılki ana sergisi ‘Rabarba’ olacak. Fotoğraf sanatçısı Serdal Güzel ve ünlü oyuncu Deniz Çakır’ın bu özel projesi, 2009-2011 yılları arasında üç yıl dublaj stüdyolarında, seslendirme yaptıkları sırada fotoğraflanan ses ustalarının siyah beyaz fotoğraflarından oluşuyor.

16 BELGESEL İZLEYİCİ KARŞISINDA

Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Ulusal Belgesel Seçkisi’nde 16 belgesel izleyici ile buluşacak. Ulusal Kısa Film Seçkisi’nde de 10 film Uluslararası Yarışma filmlerinden önce gösterimde olacak. Her iki seçkide yer alan filmler, seyircilerin oylarıyla İzleyici Ödülü’nün sahibi olacak.

 

DARBE FİLMLERİ VE GÖÇMENLER

Bu senenin farkındalık projelerinden olan göçmenler sorunu ile darbe filmleri için iki ayrı film programı yapılıyor. Göçmen sorununun insani boyutunun altını çizmek için ‘Hiçbir Yerin İnsanları’, darbeler gerçekleşince halkların başına gelenleri anlatmak için de ‘Güneş Tutulması’ başlıklı film programları düzenlenecek. (DHA)