Sevda Noyan hakkında takipsizlik kararı

'15 Temmuz kursağımızda kaldı. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür' sözleri nedeniyle tepki çeken Sevda Noyan hakkında yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi. Noyan hakkında söz konusu sözleri nedeniyle açılan dava ise sürüyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bir televizyon programında, "15 Temmuz kursağımızda kaldı. Vallahi yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür, onu söyleyeyim yani. Biz çok donanımlıyız bu konuda, maddi manevi olarak. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hâlâ sitede var 3-5. Benim listem hazır açıkçası" açıklamalarında bulunan Sevda Noyan hakkındaki suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi.

Avukat Çağrı Ayhan Şenel, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na konuya ilişkin suç duyurusunda bulunmuştu. Bunun üzerine Noyan hakkında, "halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçundan başlatılan soruşturma, yetkisizlik kararıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

6 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Soruşturmayı yürüten savcı da Noyan hakkında İstanbul 45'inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde aynı soruşturma kapsamında 3 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldığını belirtti. Savcı, suçta ve cezada teklik ilkesi gereği mükerrer kayda alınan soruşturma dosyası yönünden kamu adına kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi.

'SAVCININ KARARI DOĞRU DEĞİL'

Suç duyurusunda bulunan avukat Çağrı Ayhan Şenel ise "Birçok kişi ile birlikte suç duyurusunda bulunduk. Savcılığın mükerrer kararı doğru değil. Savcı suç gördüyse davayı açmalıydı. Dava açıldıktan sonra yargılama yapan mahkemenin dosyayı birleştirme kararı vermesi gerekirdi" dedi.