Samsun'da son 48 saatte koronadan 4 kişi öldü

Samsun'da korona virüs sebebi ile son 48 saatte 4 kişi ölürken, Alaçam ilçesinde ise yasak olmasına rağmen verilen toplu yemek sonrası 17 pozitif vaka ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

SAMSUN - Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı ilde son 48 saat içerisinde Covid-19'e bağlı olarak 4 kişinin öldüğünü söyledi. Dağlı, yaptığı yazılı açıklamada Alaçam ilçesinde yasak olmasına rağmen bir kına sahibinin toplu yemek vermesi sonucu yemeğe katılan 17 kişinin Covid-19 testinin pozitif çıktığını da belirtti.

Bir süre önce kendisi de korona virüsü tedavisi gören ve bu nedenle karantinada kalan Dağlı, açıklamasında "Maalesef kurallara uyuyormuş gibi davranıp, uymama yaklaşımı nedeniyle ilimizde vaka sayımız her geçen gün artıyor. Üzülerek söylüyorum ki kayıplarımız da bu manada artış göstermeye başladı. İlimizde son 48 saat içerisinde 4 ailemiz korona virüsü hastalığı yüzünden sevdiklerinden ayrılmak zorunda kaldı. Onları yanımızda ve sağlıklı tutmak elimizde. Verilerin bize ilimizde virüsün aile içinde, çoğunlukla akrabalar arasında daha hızlı yayıldığını gösteriyor" dedi.

'EVE MİSAFİR ALMAYIN'

Vakaların özellikle ev misafirlikleri yolu ile ortaya çıktığını belirten Dağlı, bu konuda yaptığı uyarıda şunları dile getirdi;

"Aslında ilimizdeki şu an vaka yayılımının özeti bu kısa diyalogda gizli. Misafir geldi, hayır diyemedik. Bir yere gitmiyoruz, dikkat ediyoruz ama evlerimizde, hâlâ akrabalarımızdan yakınlarımızdan geçmez düşüncesiyle misafir kabul etmeye devam ediyoruz. Lütfen özellikle bu kış döneminde evlerimizde misafir kabul etmeyelim, gelmek isteyenlere 'HAYIR' diyelim. Bu kış hepimiz için, aşı uygulaması başlayana kadar, sessiz, sakin bir kış olsun. Sevdiklerimizin arkasından ağlamakla, onları korumak arasındaki tercihte asla tereddüt etmeyelim. Sonradan üzülmenin ah vah etmenin hiçbir faydası olmadığını bilelim. Korona virüse karşı aşı gelene kadar en büyük silahımız kurallara uymak. Kendimiz, ailemiz ve çevremizdekilerin sağlığı için kuralara uyalım."

Samsun Sağlık İl Müdürlüğü de ide 1-12 Kasım tarihleri arasında Covid-19 testi pozitif çıkan kişi ve temaslı 2 bin kişinin tespit edildiğini ve bunların karantinaya alındığını duyurmuştu. (DUVAR)

Etiketler samsun korona
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR