Ispanaktan zehirlenenlerin sayısı 196'ya çıktı

Ispanak yedikten sonra zehirlenme olayları yaşanmasının ardından Sağlık Bakanı, yabani otların dikkatle ayıklanmasına dikkat edilmesini istedi.

DUVAR – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çeşitli illerde ıspanak demetlerine karışan yabani otlar nedeniyle zehirlenenlerin sayısının 196’ya çıktığını açıkladı.

Bakan Koca, ıspanak yedikten sonra ağız kuruluğu, bulantı, kusma, görme bulanıklığı gibi şikayetler yaşayanların İstanbul, Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli’de hastanelerde tedavi altına alındığını açıkladı.

Fahrettin Koca, “Zehirlenmenin yabani otlardan kaynaklandığını tespit ettik. Vatandaşlarımız yabani otları ayırsınlar iyi yıkasınlar öyle tüketsinler.” dedi.

BEYPAZARI’NDAN GELDİ İDDİASI

Öte yandan zehirleyen yabancı otların bulunduğu ıspanağın Bayrampaşa’da bir toptancıdan çıktığı belirtildi. Toptancının ise ıspanağı Ankara Beypazarı’ndan aldığını söylediği öğrenildi. Beypazarı Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ateş “İşçiler, ıspanak toplarken büyük ihtimalle yabancı otları karıştırmış” dedi. Zehirlenme olayının ardından Tarım İl Müdürlüğü ekipleri Bayrampaşa’da bulunan yaş meyve ve sebze halinde günlük rutinin dışında ıspanak numunesi aldı. Alınan numuneler Tarım İl Müdürlüğü tarafından incelenecek. (HABER MERKEZİ)