Günde bir Aspirin kanama riskini artırıyor

İngiltere'de 100 binden fazla kişi üzerinde yapılan bir araştırma, doktor tavsiyesi olmadan her gün aspirin içmenin riskini ortaya koydu. Araştırmaya göre, düzenli aspirin kullanımı tehlikeli kanama ihtimalini yüzde 43 oranında artırıyor.

DUVAR – Doktora danışmadan günde bir Aspirin içmenin kanama riskini artırdığı bilimsel bir araştırma ile kanıtlandı. İngiliz gazetesi The Daily Telegraph’ın bugünkü manşetine taşıdığı Aspirin araştırmasında, 50’li, 60’lı ve 70’li yaşlarındaki 164 bin 225 kişi incelendi.

İngiltere’deki Kings College’da yapılan araştırma, aspirin kullanımının, tehlikeli kanamalarla karşılaşma ihtimalini yüzde 43 oranında artırdığını ortaya çıkardı. Buna göre her gün Aspirin kullanmak kalp krizi riskini yüzde 11 oranında azaltırken beyin veya bağırsak gibi organlarda tehlikeli kanama ihtimalini yüzde 43 oranında artırıyor.

DOKTOR ÖNERMEDİKÇE ALMAYIN

Araştırmacılar, orta yaşlı ve sağlıklı olan insanlar için her gün bir aspirin almanın ciddi kanama riskine değmeyeceği sonucuna vardı. Bilim insanları, doktorlar tarafından önerilmediği sürece her gün bir Aspirin almanın tehlikeli olduğu uyarısında bulundu.

Aspirin yıllardır doktorlar tarafından hastalara yazılan bir ilaç. Fakat doktorlar hastanın durumuna göre ilacın kanı sulandırmasının faydasını ve riskini hesaplayarak bu ilacı veriyor. İnsanların kendi başlarına Aspirin alması durumunda ise böyle bir değerlendirme yapmaları mümkün olmuyor.

ANİDEN BIRAKMAYIN

Bilim insanları daha önceki araştırmalarda da düzenli Aspirin kullananların bu alışkanlıklarını bir günde bırakmamasının daha faydalı olacağını bulmuştu. Uzmanlar Aspirini bir ile altı ay arasında değişen sürelerde yavaş yavaş azaltmayı, böylece kanın bir anda yoğunlaşmasının önüne geçilebileceğini söylüyor. (BBC Türkçe)