Güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Güneş gözlüğü çoğu zaman şık bir aksesuar olarak düşünülse de aslında gözümüzün en önemli koruyucularından biri. Güneşin yaydığı ultraviyole ışınlardan gözümüzü korur, toz ve polen gibi havada ucuşan parçacıklara karşı kalkan görevi oluşturur. Aynı zamanda da göz yorgunluğunu alır. Peki, aksesuarın çok daha ötesinde önemi olan gözlük seçiminde nelere dikkat edilmeli?
Bu gözlükler elmacık kemiklerinden yansıyarak göze giren zararlı ışınları bloke eder. Böylece koruyuculuk artar…

DUVAR – Güneş gözlüğü seçerken en önemli belirleyicilerden biri gözlük camının zararlı ultraviyole ışınlarına karşı en az yüzde 99, mümkünse de yüzde 100 oranında koruyuculuk sağlamasıdır. Çünkü kısa dönem ultraviyole maruziyeti gözlerde güneş yanığı benzeri etkiler oluşturabilir. Göz alerjileri, gözde et büyümesi gibi rahatsızlıkların sebepleri arasında güneşe sık çıkma yer alır. Uzun dönem ultraviyole maruziyeti ise katarakt, sarı nokta hastalığı gibi çok önemli göz hastalıklarına zemin hazırlar. Güneşe maruz kalma derecesini artıran çeşitli dış faktörler ultraviyole ışınlarının göze verebileceği hasarı artırabilir. Ultraviyole etkisi karda, kumda, suda, yüksek yerlerde daha fazladır. Açık renk gözlere ve deriye sahip olma, güneşte kalma süresinin uzaması da riski artırır. Bu nedenle markası belli olmayan ve ultraviyole koruyuculuğuna emin olmadığınız gözlükleri satın almayın.

Deniz kenarında polarize camlı gözlükleri tercih edin. Polarize camların normalde ultraviyole blokajıyla ilişkisi yoktur. Ancak su ya da kar yüzeyinden yansıyan ışınları etkili olarak azaltır. Bu nedenle de özellikle denizde, kayakta ve araç kullanırken netliği artırdığı için rahatlıkla tercih edilebilir.

RENK AÇILIMINA DİKKAT

Işık miktarına göre rengi açılıp koyulaşabilen kolormatik camların ultraviyole blokajı yüksek olanları güneş gözlüğü olarak kullanılmakla birlikte özellikle güneşli ortamdan karanlık ortama geçildiğinde cam renginin açılmasının zaman alabildiğini unutmayın.

GENİŞ ÇERÇEVE 

Gözlük camları kolay kırılabilir malzemeden olmamalı. Büyük çerçeveli ve gözleri yanlardan çevreleyen güneş gözlükleri göze yan kenarlardan gelen ışınları azaltmaları nedeniyle önerilir.

HAVA DURUMUNA GÖRE SEÇİN 

Gözlük seçerken camının rengine mutlaka dikkat etmek gerekir. Görüntü kalitesini, ışık yoğunluğunu, kontrast algılamayı ve renk algısını bozmayacak özellikte gözlük camı seçilmesi önemli.

Kahverengi-amber camlar: Günlük genel kullanıma uygun, kontrastı ve derinlik hissini artırıp, renk algısını bir miktar azaltır. Güneşli havalarda ve parlak ışıklı ortamlarda tercih edilebilir.

Yeşil camlar: Günlük genel kullanıma uygun olan bu camlar renk algısını bozmaz. Az ışıklı ortamlarda iyi kontrast sağlar. Işık parlamalarını azaltır, gölgeli ortamları belirginleştirir. Aksam üstü saatlerde dışarı çıkıyorsanız yeşil renkli camları tercih edin.

Sarı camlar: Sisli havada görüntü keskinliğini artırır. Bilgisayar ve elektronik aletlerden süzülen mavi ışığı bloke ederek göz yorgunluğu ve baş ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.

Gri-siyah camlar: Genel kullanıma uygun olan bu camlar özellikle sudan yansıyan ışınları ve göz kamaşmasını azaltır. Işığı en çok kesen cam rengi olduğu için göz yorgunluğunu azaltır. Ayrıca renk algısını bozmaz.

Mavi-mor camlar: Kamaşmayı azaltır, konturları belirginleştirir. Renk algısını artırır.

Pembe-kırmızı camlar: Derinlik hissini ve kontrastı artırır. Göz yorgunluğunu azaltır.