Rusya sandık başında: Putin'in partisi oy mu kaybediyor?

Rusya'da Duma'da oturacak temsilcileri belirleyecek üç günlük seçim maratonu başladı. Anketlerde Rus lider Vladimir Putin'in partisi başı çekse de 2016 seçimlerine göre düşüş gözlemleniyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya, parlamentonun alt kanadı Devlet Duması seçimleri için sandık başına gidiyor. Pandemi önlemleri nedeniyle oy verme işlemi 19 Eylül'de sona erecek. 

Rusya Merkez Seçim Komisyonuna göre, Covid-19 önlemleri gerekçesiyle Devlet Duması seçimleri 17-19 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Ayrıca bazı federatif bölgelerde de yöneticileri ve parlamenterleri belirlemek için oylama yapılacak. Ülke içerisinde ve dışarısında yaklaşık 110 milyon seçmenin oy vermesi bekleniyor. 

14 PARTİLİ YARIŞTA BARAJ YÜZDE 5

Ülkede iktidarı ve milletvekili çoğunluğunu açık ara elinde bulunduran Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in partisi Birleşik Rusya, bu seçimlerde de favori gösteriliyor. Duma'daki 450 sandalye için yarışan toplamda 14 parti olsa da parlamentoda temsil edilen önde gelenler: Komünist Parti, monarşi yanlısı aşırı sağcı Liberal Demokrat parti ve sosyal demokrat Adil Rusya. Seçimlerde Duma'ya girebilmek için yüzde 5 barajının geçilmesi beklendiği için bu seçimlerde de gözler bu parti partilerde olacak.

Geçtiğimiz 2016 seçimlerinde her ne kadar katılım yüzde 47 gibi düşük bir oranda kalmış olsa da eski Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in yürüttüğü Birleşik Rusya yüzde 54,20 oy alarak 343 milletvekili ile tarihindeki en güçlü iktidara sahip olmuştu. En yakın rakibi Komünist Parti yüzde 13, Liberal Demokrat Parti 13, Adil Rusya ise yüzde 6 oy almıştı. 

PUTİN'İN PARTİSİ OY MU KAYBEDİYOR

Bu seçimlerin de favorisi Birleşik Rusya. Ancak anketlerde 2016 oylarından biraz daha düşük bir rakam karşımıza çıkıyor. Levada Analiz Merkezinin verilerine göre göre, bahar aylarında Duma’nın faaliyetlerini destekleyenlerin oranı yüzde 42 civarındayken Ağustos ayında bu oran yüzde 37’ye düştü. Desteklemeyenler ise yüzde 55’ten yüzde 59’a oranına çıktı.

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezinin (VTSİOM) bu ay içerisinde yaptığı anket çalışmasına göre, Birleşik Rusya yüzde 29,3, Komünist Parti yüzde 16,6, Liberal Demokrat Parti yüzde 7,8, Adil Rusya yüzde 6,1 destek ile Duma'ya barajı aşıp girebilecek. Kararsızların oranı ise yüzde 14. Bir başka veriden bahsetmek gerekirse yine Eylül ayında Kamuoyu Fonu’nun (FOM) yaptığı ankete göre, Birleşik Rusya Partisi yüzde 29, Komünist Parti yüzde 14, Liberal Demokrat Parti yüzde 11, Adil Rusya yüzde 5 oy oranına sahip olacak. Ankete göre, kararsızların oy oranı yüzde 19.

Düşüşe karşın Birleşik Rusya'nın adayları dikkat çekiyor. Partinin Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov gibi popüler isimlerle kaybettiği oyları telafi etmeye çalıştığı dikkat çekiyor. 

'İSTENİLEN SAYIDA GÖZLEMCİYE İZİN YOK'

Avrupa ve Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ise önümüzdeki günlerde düzenlenecek seçimlere gözlemci göndermeyi kabul etmedi. Teşkilat, gerekçesini 'istedikleri sayıda gözlemci göndermelerine Rusya’nın izin vermemesi' şeklinde sundu. Moskova'dan yapılan açıklamada ise söz konusu gözlemci kısıtlamasının pandemi nedeniyle uygulandığı yer aldı. 

Son dönemde adından sıkça söz ettiren tutuklu muhalif lider Aleksey Navalni'yi destekleyenler ise 'akıllı oylama' adlı bir seçim kampanyası başlattı. Navalni yanlıları seçmenlere iktidar partisini güçsüzleştirmek için bulundukları yerde rakip partilere oy verme çağrısı yaptı. (DIŞ HABERLER)