Rusya: Batı ülkelerinin Rus diplomatları sınır dışı etmesi mevsimsel

Rus diplomatların sınır dışı edilmesini değerlendiren Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova, bunun daha önce de yaşandığını hatırlatarak “Bu, Batı'da mevsimsel bir şey anladığımız kadarıyla” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Batı ülkelerinin Rus diplomatlarını sınır dışı etmelerinin "mevsimsel" olduğunu söyledi.

Zaharova, başkent Moskova'da video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bazı Batı ülkelerinin Rus diplomatlarını sınır dışı ettiğini hatırlatan Zaharova, diplomatlara "temelsiz" suçlamalar yöneltildiğini savundu.

Bunun daha önce de yaşandığını vurgulayan Zaharova, "Bu, Batı'da mevsimsel bir şey anladığımız kadarıyla. Bu ülkelerin siyasi doğasında bir şeyler oluyor ve kötüleşme başlıyor. Bunu da atlatacağız" yorumunda bulundu.

Çekya'nın da 18 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldığını anımsatan Zaharova, "Prag, ikili ilişkileri yıkma yoluna girdi. Buna cevap verilecektir" diye konuştu.

Zaharova, "Çok uzun süre sabrettik. Sağduyunun gösterileceği umuduyla artık romantik olmayan cevaplar veriyoruz. Ancak aynı zamanda, gerçekten barışsever, iş birliği odaklı bir yaklaşım sergiliyoruz" ifadelerini kullandı.

'ABD VE NATO KIŞKIRTICI EYLEMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR'

Belarus'ta darbe girişiminin engellendiğini söyleyen Zaharova, "Buna benzer büyük eylemlerin, Amerikan istihbaratının bilgisi olmadan organize edilmesini hayal etmek zor. İşin içinde olan şahıslara Batı ülkelerinde ne şekilde danışmanlık yapıldığını biliyoruz" dedi.

ABD ve NATO'nun Karadeniz'deki faaliyetlerini değerlendiren Zaharova, "Rusya sınırlarında varlıklarını artırmaya çalışan ABD ve NATO ülkelerinin doğu bölgelerde ve Karadeniz sularında kışkırtıcı eylemleri sürüyor" şeklinde konuştu. (MOSKOVA/AA)