DEVA'dan operasyona tepki: Hukuki olduğunu düşünmek abesle iştigal olur

DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, "Olaydan 6 yıl sonra Ayhan Bilgen, Altan Tan, Süreyya Önder ve diğerlerinin sırf hukuki gerekçelerle gözaltına alınmış olduğunu düşünmek abesle iştigal olur" dedi. Partinin sosyal medya hesabından da operasyonun siyasete gözdağı amaçlı olduğu ifade edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP'ye yönelik operasyona DEVA Partisi'nden ilk tepki İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu'ndan geldi. Partinin Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı olan Yeneroğlu, HDP'yi yönelik operasyonun hukuki gerekçelerle yapılmadığını dile getirdi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Yeneroğlu şöyle dedi: "Olaydan 6 yıl sonra Ayhan Bilgen, Altan Tan, Süreyya Önder ve diğerlerinin sırf hukuki gerekçelerle gözaltına alınmış olduğunu düşünmek abesle iştigal olur. Yargıyı araçsallaştıran siyaset anlayışı adalet duygusunu ezdikçe terör örgütlerini sevindirir. Devlet adaletle yönetilir."

DEVA Partisi'nin resmi twitter hesabından da şu açıklama yapıldı:

"Siyasetçilere; 6 yıl sonra, Ankara’da olmayan olaylarla ilgili davet edilmeden onlarca polis ve zırhlı araçla, üstelik mükerrer olduğu iddia edilen bir soruşturmayla gözaltı yapılması siyasete gözdağıdır. Hukuk, birilerinin keyfi kararlarıyla siyasete alet edilemez."

'SİYASİ BASKILARDAN VAZGEÇİLMELİ'

Deva Partisi Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, HDP’ye yönelik operasyona tepki gösterdi. Ülsen, “Siyaset yapmanın önü, keyfi gözaltı ve tutuklamalar nedeniyle tıkanmamalıdır” dedi.

Ülsen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Yaklaşık 7 sene önceki bir hadise nedeniyle yapılan gözaltılar anlaşılır gibi değil. İyi idare edilemeyen ekonominin, Doğu Akdeniz’de, Libya’da ve başka yerlerde zoraki atılan geri adımlar, kendi ülkesinin vatandaşlarına baskı olarak geri dönüyor.  Bu ve benzeri siyasi baskılardan bir an önce vazgeçilmelidir. Siyaset yapmanın önü, keyfi gözaltı ve tutuklamalar nedeniyle tıkanmamalıdır. Ülkenin her açıdan refaha kavuşmasının yolu, adalet başta olmak üzere, pek çok konuda değişiklik yapmaktan geçiyor..”

'AVCUNU YALARSIN'

DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Ahmet Faruk Ünsal, resmi Twitter hesabından, "Önce AİHM Başkanını getir, kayyım belediyelerini gezdir, hukuksuz akademisyen avı yapan üniversiteden fahri doktora ver. Sonra AYM'ye kurumsal, başkanına kişisel olarak saldır. İçeride/dışarda iki yüksek mahkemeyi bağla. Bir de kapatma davası... Erken seçimle oyları topla. Avucunuzu yalarsınız" diyerek tepki gösterdi.