AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Avrupa 'Yunan tiyatrosu'nun aleti olmamalı

AB'nin Yunanistan'a destek veren tutumuna tepki gösteren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Avrupa, 'Yunan siyasi tiyatrosu’nun aleti olmamalıdır" dedi. Çelik, Oruç Reis'in faaliyetlerini sürdüreceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Doğu Akdeniz'deki gerilimin ardından Yunanistan'ın Avrupa Birliği'ni acil toplantıya çağırmasına tepki gösterdi.

Diplomasiye alan açmak için Türkiye'nin iyi niyetli adımlar attığını ancak Yunanistan'ın Mısır ile anlaşma imzalayarak bunu suistimal etmeye çalıştığını savunan Çelik, sosyal medya hesabından şunları söyledi:

'KORSAN ANLAŞMA'

"Yunanistan her zamanki gibi haksız, hukuksuz, saldırgan politikalarına destek için Avrupa Birliği’ni toplantıya çağırmış. Avrupa Birliği, Yunanistan’ın tüm Avrupa’yı 'Yunan tiyatrosu'na çevirmesine izin vermemelidir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda diplomasiye alan açmak için ciddi adımlar attık. Türkiye, barışçıl tutumunu ortaya koydu; diplomasiye şans tanıdı ve diyalog kanallarının canlandırılmasına dönük iyi niyetli adımlar attı.

Yunanistan ise her zamanki gibi diplomasiyi 'Yunan tiyatrosu'na çevirmeye çalıştı. Yunanistan Türkiye'nin jestini çözüm için bir fırsat olarak değerlendirmek yerine, samimiyetsiz ve ikiyüzlü bir pratik ortaya koydu ve Mısır ile korsan anlaşma yapma yoluna gitti.

Bu sözde anlaşma, uluslararası hukuka ve Türkiye'nin Libya ile Doğu Akdeniz’de akdettiği meşru anlaşmaya aykırı olduğu gibi Yunanistan tarafının Türkiye'nin iyi niyetini suistimal etme niyetini açıkça ortaya koymuştur.

'YUNANİSTAN'I İLGİLENDİREN BİR KONU YOK'

Gelinen noktada, Türkiye, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanmak ve önceden planlanan çerçevede faaliyetleri sürdürmek üzere kararlı bir şekilde harekete geçmiştir. Yapılan faaliyetler #MaviVatan içindedir. Yunanistan’ı ilgilendiren bir konu yoktur.

Son hadise, Akdeniz’de gerginliği arttıran tarafın Türkiye değil, Yunanistan olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Avrupa ise halen Yunanistan'ın çözümsüzlüğü dayatan politikalarının ardından sürüklenmektedir. Avrupa, 'Yunan siyasi tiyatrosu’nun aleti olmamalıdır.

Yunanistan’ın Türkiye'nin faaliyetine itiraz etmesinin hiçbir hukuki ve meşru dayanağı yoktur.Bölgedeki Yunan adalarının Türkiye’nin kıta sahanlığını kesmesi gibi bir iddia uluslararası hukukun hakkaniyet ilkesine aykırıdır.Yunanistan gaspçılık arayışlarını bir kenara bırakmalı.

DoğuAkdeniz'de #MaviVatan'ımızı göz ardı eden her türlü hukuksuzluk, boşa çıkmaya mahkumdur. Devletimiz, Akdeniz’deki hak ve menfaatlerimizi ve KKTC'nin çıkarlarını koruyacak irade, kararlılık, imkan ve kabiliyete sahiptir. Cumhurbaşkanımızın talimatları net ve açıktır.

#OruçReis, ülkemizin BM’ye bildirdiği hudutlar çerçevesinde sismik araştırma faaliyetlerini sürdürecek, Kahraman Silahlı Kuvvetlerimiz gemimize herhangi bir askeri müdahalede bulunulmasına izin vermeyecektir." (HABER MERKEZİ)

Avrupa Komisyonu: Yunanistan'la tam dayanışma içindeyizAvrupa Komisyonu: Yunanistan'la tam dayanışma içindeyiz