Erdoğdu: Can Akın Çağlar meslektaşım ve ‘üstadımdır’

İBB Genel Sekreteri olarak Can Akın Çağlar'ın yolsuzluk iddialarıyla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, "Kendisi meslektaşım ve ‘üstadımdır’. Can bey incelemeler tamamlanmadan BDDK’daki görevinden süresi dolmadan istifa etti. O tarihten bu yana kendisiyle iletişimim olmadı. Daha sonra da Can Beyin bütün bu iddialardan aklandığını öğrendim" dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri olarak Can Akın Çağlar

ANKARA – İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Genel Sekreteri olarak Can Akın Çağlar’ın atanması sonrası yaşanan tartışmalarla ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu açıklamalarda bulundu. Erdoğdu, “İBB Genel Sekreterliğine getirilen Can Akın Çağlar’ı Hazine Müsteşarlığı’nda çalıştığı dönemden tanıdığını belirterek, “Kendisi meslektaşım ve ‘üstadımdır’. KİT Komisyonu’ndayken bana kapsamlı bir rapor ulaştı. Rapor, Can Akın Çağlar’ın bazı kredilerde usulsüz işlemler yaparak bankayı zarara soktuğunu iddia ediyordu. Raporda yer alan iddialar belgeli ve ciddi olduğu için Can Beyi Hazine’den tanımama rağmen hiçbir ayrımcılık yapmadan dosyayı açıkladım” dedi.

Erdoğdu, “Bir süre sonra Can Bey aradı ve görüşmek istedi. Can Bey bu uzun görüşmede iddialara tek tek cevap verdi. İlerleyen aylarda beni Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bir savcı aradı ve görüşmek istedi. Savcı bu görüşmede TBMM’de yaptığım konuşmayı ihbar kabul ederek soruşturma başlattığını söyledi. Ayrıca açıklamalarım dolayısıyla BDDK, Sayıştay ve Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun da soruşturma başlattığını öğrendim” dedi.

“Bu durum bende çalışmalarımın AKP tarafından kötüye kullanıldığı şüphesi doğurdu” ifadelerini kullanan Erdoğdu, “Zira 100’ün üzerinde yolsuzluk dosyası açıkladım ve bu dosya dışında başka tek bir dosyada dahi bu işlemler yapılmadı. Bu rahatsız edici durum dolayısıyla bu dosya ile ilgili bir daha konuşmadım. Bu arada Can Akın Çağlar’ın BDDK üyeliğine atanmasına karşı çıktım ve istifasını istedim. Çünkü BDDK bankaları denetleyen bir kurumdu ve Can Bey hakkında yürüyen bir soruşturma vardı. Bu eleştirilerim de sonuç vermiş olmalı ki, Can bey bu incelemeler tamamlanmadan BDDK’daki görevinden süresi dolmadan istifa etti. O tarihten bu yana kendisiyle iletişimim olmadı. Daha sonra da Can Beyin bütün bu iddialardan aklandığını öğrendim” diye konuştu.

Erdoğdu açıklamasını, “Birkaç hafta önce benim de arkadaşım olan Ekrem Bey’in bir danışmanı beni aradı ve Can Akın Çağlar’ı önemli bir pozisyon için düşündüklerini ve benim görüşümün ne olduğunu sordu. Ben de yukarıda yazdığım gibi konuyu anlattım.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu

‘EKREM BAŞKAN KÖKENE DEĞİL LİYAKATA BAKALIM DEDİ’

Çok yakından olmasa da Hazine’de çalıştığım yıllardan tanıdığımı, insan olarak iyi bir olduğunu, o yıllarda etliye sütlüye pek bulaşmayan teknokrat görünümlü biri olduğunu, ancak daha önce İslamcı bir finans kuruluşunda yönetici olduğunu ve daha sonra da AKP döneminde yükseldiğini söyledim. Ayrıca partimize gönül ve hizmet vermiş bürokratlardan bir atama yapılmasının daha uygun olacağını söyledim.

Bu görüşümü daha sonra Ekrem başkana tekrarladım. Süreçle ilgili ayrıca hem Genel Başkanımıza hem de İstanbul İl Başkanımıza bilgi verdim. Ekrem Başkan, başta finans konuları olmak üzere teknik konularda büyük sıkıntılar yaşadığını, Can Bey’in hem konsantrasyonu hem de teknik bilgisiyle bu göreve layık olduğunu düşündüğünü söyledi. Bir süredir Genel Sekreter arayışı içinde olduğunu, atama (memuriyet) şartlarını taşıyan ve finans ve teknik bilgisi yüksek, kamu tecrübesi olan ve böyle büyük yapıları yönetmiş bazı adayların, görevi kabul etmeye çekindiklerini söyledi. ‘Bütün Türkiye’yi kucaklayacaksak insanları kökenlerine göre değil, liyakatlarına göre değerlendirmeliyiz’ deyince, ‘Siz bilirsiniz, bundan sonra bize düşen size destek olmaktır’ dedim. Durum bundan ibarettir” sözleriyle noktaladı. (DUVAR)