Davutoğlu'ndan Gül'e: Çok ezberci bir tutum

"Siyasal İslam çökmüştür" diyen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu tepki gösterdi: "Biz niye Trump’a Siyasal Hıristiyan, Netanyahu’ya Siyasal Yahudi demiyoruz da, Müslüman dünyada din ile siyaset ilişkisini tanımlamak gerektiğinde Siyasal İslam diyoruz? Bir kere bunu sorgulamak gerek."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ali Babacan'ın kuracağı partiye desteğini açıklayan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül karar gazetesine verdiği röportajda siyasal islamın çöktüğünü belirterek  şöyle demişti: "Dindar insanların ve siyasi hareketlerin özgürlükçü olabilmesi olağanüstü önemi haiz bir konu. İslami kimlikli siyasi hareketler demokrat ve özgürlükçü olduklarında, temel insan haklarını evrensel anlamda benimsedikleri ve uyguladıkları takdirde, iktidar geldiklerinde de iyi yönetişimi gerçekleştirmiş olurlar. Bunun örneğini ilk dönemimizde verdik ve dindar insanların devlet yönetimini nasıl rasyonel esaslara göre yönetebildiklerini sergiledik. Bu başarı tüm İslam dünyasına ve hatta İslami hareketlere bir dönem ilham kaynağı oldu. Şimdi Siyasi İslam’ın çöküşü diye çok tartışmalar var. Öyle, tüm dünyada. Biz bunu görüp, paradigmadan kopuşu gerçekleştirmiştik, ama sürdürülemedi."

Bilkent Üniversitesi'nde öğrencilerle bir araya gelen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bir katılımcının "11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘Siyasal İslam tüm dünyada çöktü’ ifadelerine görüşleriniz nelerdir?” sorusuna “Çok ezberci bir tutum olarak görüyorum bunu” diye yanıt verdi.

'TRUMP'A NİYE SİYASAL HIRISTİYAN DEMİYORUZ?'

Davutoğlu özetle şöyle dedi: "Trump’ın zihni, siyasallık bakımından ve Hıristiyanlığın siyasal kullanımı açısından İslam dünyasındaki liderlerin çok daha ötesindedir. Yine Netanyahu’nun zihni için de, Yahudiliğin siyasetle ilişkisi bağlamında aynı durum söz konusudur. Biz niye Trump’a Siyasal Hıristiyan, Netanyahu’ya Siyasal Yahudi demiyoruz da, Müslüman dünyada din ile siyaset ilişkisini tanımlamak gerektiğinde Siyasal İslam diyoruz? Bir kere bunu sorgulamak gerek. Çok ezberci bir tutum olarak görüyorum bunu. Ne zaman Trump Siyasal Hıristiyan olarak tanımlanır ve sorgulanırsa, bu tarafta da aynısını yapabiliriz. *Bütün Orta Doğu coğrafyasında bir sıkıntı var. Siyasal İslam başarısız oldu demek, Sisi gibi bir darbecinin, Esed gibi kendi halkını katleden birisinin başarısı anlamında mı söylenir? (HABER MERKEZİ)