Fuat Oktay: Maraş'ın 'kapalı'sını kaldırmak lazım

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay KKTC'de konuştu: Bu muhteşem manzara bir hayalet şehre dönüşmüş durumda. Maraş, Kıbrıs Türkü'nün toprağıdır. Artık kapalı Maraş'ın 'kapalı'sını kaldırmak lazım.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ''Maraş, Kıbrıs Türkü'nün toprağıdır. Artık Kapalı Maraş'ın 'kapalı'sını kaldırmak lazım'' dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde düzenlenen, "Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı" başlıklı yuvarlak masa toplantısına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de katıldı. Oktay, toplantıya ilişkin NTV'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Tarihi bir günde, muhteşem bir bölgedeyiz. Kıbrıs'ta yarım asırdır barış arayışı içindeyiz. Bu muhteşem manzara bir hayalet şehre dönüşmüş durumda. İki toplumun kaybettiği bir ortamdayız. Türk milletinin bir özelliği vardır, gittiği yere barış götürür. Maraş, Kıbrıs Türkü'nün toprağıdır. Artık kapalı Maraş'ın 'kapalı'sını kaldırmak lazım. Vakıf malları satılamaz, evrensel kuraldır. Arşiv elimizde, ciddi bir çalışmamız var. Mülkle ilgili iddialar için Taşınmaz Mal Komisyonu var. Burada değerlendirilir, karar verilir böyle bir mekanizma mevcut. Sabrın da iyi niyetin de bir süresi var. Kıbrıs Türkü bir yarım asır daha bekleyemez. Uluslararası hukuka aykırı bir durum yok. Toplumun geniş kesimlerinden toplantıya katılım var."

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın geçen hafta yaptığı, 'Türkiye tarafından ilhak edilmek istemedikleri' yönündeki açıklamalara da değinen Oktay, "Nerede seçim varsa Türkiye aleyhtarlığı yapılıyor. Türkiye KKTC'de seçim malzemesi yapılacak ülke değil" dedi.

'GÖZLEM NOKTALARIMIZ İŞGAL BÖLGESİNDE KALDI'

Fuat Oktay, İdlib'deki son durumla ilgili ise şunları söyledi, "4 milyon Suriyeli'ye ev sahipliği yapıyoruz. Komşumuzda devam eden zulmü görmezden gelemeyiz. Türkiye yeni bir göç dalgasını kaldıramaz. Güvenlik tehdidine müsaade edemeyiz. Türkiye İdlib'de sorumluluklarını yerine getirdi. Gözlem noktalarımız artık işgal edilen bölgelerde kaldı." (HABER MERKEZİ)

Etiketler kktc Fuat Oktay maraş