Kaftancıoğlu’ndan İstanbul Havalimanı tepkisi: Bilimle zıtlaşan iktidar faturayı millete ödettiriyor

İstanbul Havalimanı'ndaki sefer aksamalarıyla ilgili açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, "Bilimle zıtlaşan iktidar faturayı bu millete ödettiriyor. Mühendislere değil müteahhitlere göre iş yapanlar yaşanan ve yaşanabilecek tüm olumsuzlukların baş sorumlusudur" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, hava koşulları nedeniyle İstanbul Havalimanı’nda yaşanan olumsuzluklarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Yağmurlu ve rüzgarlı havalarda İstanbul Havalimanı'nın sorunlar yaşanacağına dair bilim insanlarının itirazlarını hatırlatan Canan Kaftancıoğlu, "İstanbul’u ve çevresini etkisi altına alan olumsuz hava koşulları İstanbul Havalimanı projesiyle ilgili bilimsel itirazları bir kez daha ispatladı" dedi.

'YALNIZCA SALI GÜNÜ 278 UÇUŞTA RÖTAR YAŞANDI'

"Hiçbir bilimsel rapor, uyarı, itiraz dikkate alınmadan yapılan havalimanı felakete davetiye çıkarmaya devam ediyor" diyen Kaftancıoğlu, 7 Ocak Salı günü kalkış noktası İstanbul Havalimanı olan 118, varış noktası İstanbul Havalimanı olan 160 uçuşta da rötar yaşandığını ifade etti.

Kaftancıoğlu, açıklamasında "Bu sayı varış noktası İstanbul Havalimanı olan uçuşların yüzde 26’sına denk düşüyor. Dün her 4 uçuştan birinin İstanbul Havalimanı’na inemediği anlaşılıyor. İstanbul Havalimanı’nın dünyada en fazla rötar yaşanan havalimanlarının başında gelmesi bilimle inatlaşmanın acı bir sonucudur" ifadelerine yer verdi.

'KIŞ AYLARINDA ATATÜRK HAVALİMANI KULLANIMA AÇILMALI'

Havalimanıyla ilgili ÇED raporunda bölgede yılın 107 günü kuvvetli rüzgarlı, 65 günü ise havanın yoğun bulutlu olduğu tespiti olduğunu anımsatan Kaftancıoğlu, şöyle devam etti:

"Havalimanı yapılmasına değil havalimanı için seçilen bölgenin doğru olmadığına yönelik itirazlarımıza kulak vermemelerinin sebebini biliyoruz. Dikey mimariyle İstanbul’un yerini göğünü betonla kaplayanlar bugün de yatay mimari adı altında yeni rant alanlarına gözünü dikmiş durumda. İktidar, İstanbul’un mevcut yerleşim bölgesinde rant yaratacak boş alan kalmaması nedeniyle yatay mimari adı altında İstanbul’un kuzeyini imara açmak istemektedir. Söz konusu havalimanı projesi için tüm bilimsel itirazlara ve gerçeklere rağmen İstanbul’un en kuzeyinin seçilmesinin sebebi budur.

Bugün söz konusu havalimanının proje aşamasında yaptığımız itirazların haklı çıkmasından üzüntü duyuyoruz. Çünkü her fırsatta halkla inatlaşan, bilimle zıtlaşan iktidar faturayı bu millete ödettiriyor. Mühendislere değil müteahhitlere göre iş yapanlar bugün yaşanan ve yarın yaşanabilecek tüm olumsuzlukların baş sorumlusudur. Kış şartlarında kullanılması felaketlere sebep doğurabilecek İstanbul Havalimanı ile ilgili gerekli tedbirler derhal alınmalıdır. Kış aylarında Atatürk Havalimanı yalnızca bazı kişilere değil halkın da kullanımına açılmalıdır." (HABER MERKEZİ)