Murat Yetkin: Gelecek seçim partiler değil, cepheler arasında olacak

Ahmet Davutoğlu parti kuruluşu için gerekli başvuruyu yaptı. Ali Babacan ise gün sayıyor, yeni partiler seçim ittifaklarında da yeni bir yol çizecek gibi görünüyor.

DUVAR – Türkiye’nin siyasi hayatına katılan iki partiden biri kuruluşunu açıkladı, diğerinin ise kısa süre sonra başvurusunu yapması bekleniyor. Yeni partiler ile birlikte iktidar hesapları da değişecek gibi görünüyor. Gazeteci Murat Yetkin, iki partinin ortaya çıkmaıs il eoluşabilecek olasılıkları ele aldı.

İşte yazısından bir bölüm;

Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi (GP) kuruluş dilekçesini 12 Aralık itibarıyla İçişleri Bakanlığı’na verdi. Ali Babacan liderliğinde bir başka partinin de ay sonuna dek yetişmese de 5 Ocak’ta kuruluşunu ilan edeceği bilgisi var.

Her iki parti de AK Parti bünyesinden çıktı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın geçen haftaya dek önemsiz göstermeye çalıştığı bu gelişmeyi, son anketleri gördükten sonra ciddiye almaya başladığı anlaşılıyor.

Anketler henüz Davutoğlu ve Babacan’ın yüzde 10 barajını aşabileceğini göstermiyor. Ancak bunun fazla bir önemi kalmadı. Çünkü “artık koalisyonlar olmasın” söylemiyle ve MHP desteğiyle geçilen yüzde 50+1 sistemi hem Erdoğan’ın ayağında pranga oldu, hem de Türkiye’de büyük koalisyonlar, daha doğrusu cepheler dönemini başlattı.

İster erken, ya da zamanında yapılsın, fark etmez… Gelecek seçim partiler değil, cepheler arasında olacak.

Bu geniş cephe stratejisinin mimarı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu. İYİ Parti’nin AK Parti-MHP çabasıyla seçimlere girmesinin engellenmesine karşı Meral Akşener’e 15 milletvekili “ödünç” vermesiyle başladı bu süreç. Akşener’in ortak cumhurbaşkanı adayı olarak Abdullah Gül’e destek olmaması, geniş cephe siyasetinde ısrarını engellemedi. Bu ısrarın meyvelerini yerel seçimlerde aldı CHP. Belki de bu yüzden, Suriye’deki askeri harekâtın bir yan ürünü olarak CHP-İYİ ittifakının bozulmasını dileyen Erdoğan hayal kırıklığına uğradı.

Davutoğlu’nun kendisine Erdoğan’dan gelen son dakika ricacılarını geri çevirdiği öğrenildi. Geriye Babacan kaldı. O da partisini kurarsa, Erdoğan’ın önünde bu partilerden en az birisini kendi cephesine çekmeye çalışmaktan başka bir seçenek kalmayacak. Tabii bir de HDP ile yeniden barışmaya çalışma seçeneği var ama ne MHP ile ittifakının buna izin vermesi kolay, ne de HDP’deki Erdoğan-karşıtı hissiyatın.

Gelecek seçim partiler değil, cepheler arasında olacak yorumu, işte bu tablodan çıkıyor.

Yazının tümünü okumak için tıklayınız