Yavaş: Kadınlar üretecek, biz alacağız

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, belediye bütçesinin denk çıkması için eski parayla 2.5 katrilyonluk malını satması gerektiğini söyledi. Aradan uzun süre geçmesine rağmen genel sekreter ataması için bakanlıktan onay çıkmadığını belirten Yavaş "Belediye şirketlerinin yönetimini elimize almamız gerekiyor. Bunun için açtığımız davaları kazandık" dedi. Kadın girişimcilerle yoğun bir işbirliği yapacaklarını da söyleyen Yavaş "Kadınlar üretecek, biz satın alacağız" açıklamasını yaptı.

DUVAR – Belediyeyi halkla birlikte yönetme anlayışıyla hareket edeceklerini belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Ankaralı bugün ulaşıma daha fazla para ödüyorsa, su fiyatı yüksekse, metrolarımız bitmemişse bunun nedeni tek başına verilen kararlar yüzündendir. Bizim anlayışımız belediyeye halkla birlikte yönetmektir” dedi.

Seçilmesinin üzerinden yaklaşık 4 ay geçmesine karşın belediye şirketlerinin yönetimini henüz ele alamadıklarını belirten Yavaş, genel sekreter atamasına da henüz onay çıkmadığına dikkat çekti. Kadın üreticilerle yakın işbirliği içinde olacaklarını da belirten Yavaş, belediyedeki karşılaştıkları tabloyu, önümüzdeki döneme ilişkin planlarını ve iktidar eliyle önlerine çıkartılan zorlukları, Sözcü’den Saygı Öztürk’e anlattı:

HARCAMALAR ŞEFFAF OLACAK: Bir yandan tasarruf yapmak istiyor, bir yandan da şeffaf olmak istiyoruz. 8 Nisan’dan bu yana neler yaptığımızı, nereye ne kadar harcama yaptığımızı da vatandaşa açıklamak için hazırlık yapıyoruz. Ankaralı, gelirlerimizi de, harcamalarımızı da görecek.

 

TAŞERON DA İHALEYE KATILABİLECEK: Belediyeden ihale alanlar, bu işleri taşeronlara yaptırıyordu. Şimdi taşeronların ihalelere katılmasının yolunu açtık. Artık, ihalelerde adam kayırma dönemi bitmiştir. İhalelerin elektronik ortamda yapılması için hazırlığımız, yazılım çalışması sürüyor. İhaleye katılacak kişiler birbirini görmeyecek. Örneğin bardak mı alınacak. Bunu ilan edeceğiz. Ne kadar bardak satan varsa bize başvuracak en uygun olanı alacağız.

HALK HESAP SORSUN: Bizden hesap sorulması için bu göreve talip olduk. Halkla toplantılar yapacağız. Onlar bizi sorgulasın. Sorgulanacağını bilen başkan her şeye hazırlıklı olur, daha dikkatli davranır. Belediyenin önceliklerinin ne olması gerektiği konusunda yurttaşlarımızın görüşü de bizim için çok önemli. Şeffaflık, katılımcılık ve hesap verebilirlik her zaman ilkemiz olacak ve bunun dışına çıkılmayacak. Her projede halkın görüşü olacak.

DAYANIKLI BİTKİLER DİKİLECEK: Artık 15 gün dayanan çiçekleri dikmek, her tarafa çim ekmek yok. Bunlardan vazgeçip lavanta, gül başta olmak üzere uzun süre dayanan bitkilerle Başkent’i süsleyeceğiz. Bunun için ilgili odalarla da temas halinde olacağız. İlçelerde, köylerde bunların tohumlarını ektirip, fidelerini yetiştirip bunları dikeceğiz. Böylece vatandaşlarımız da kazanacak, biz de tasarruf edeceğiz.

GİDER AYAK 1200 KİŞİ İŞEN ALINMIŞ: Belediye şirketlerinin yönetimini elimize almamız gerekiyor. Bunun için açtığımız davaları kazandık. Şimdi, İstinaf Mahkemesi’nden de olumlu sonuç çıkmasını bekliyoruz. Biz şirketlerin yönetimini devralmadan önce yaklaşık bin 200 kişinin işe alındığını biliyoruz. Belediyenin bütçesinin denk çıkması için belediyenin eski para birimiyle 2.5 katrilyonluk malını satması gerekiyor. Kiraya verilmeyen ya da çok düşük kiraya verilen mallarımızla ilgili de araştırmalarımız sürüyor. Aradan uzun süre geçmesine rağmen genel sekreter ataması için bakanlıktan onay alamadık.

HALKIMIZIN ÜRETTİKLERİNİ İHRAÇ BİLE EDEBİLİRİZ: Ayaş’ta kadınlarımızın bir araya gelip salça ürettiğini öğrendim. Belediyemizin ilgili birimine sorup, salça ihtiyacımızı nasıl karşıladığımızı sordum. Şimdi, salçayı kadınlarımızdan almaya başladık. Öyle bir sisteme gideceğiz ki, halkımızın ürettiklerini alıp bunları belediye şirketlerimiz aracılığıyla ihraç bile edebiliriz. Stratejik Plan hazırlıkları kapsamında 250 kuruluşu çalışma içine sokacağız ve plan da katılımcı bir anlayışla gerçekleştirilecek.

HER KONUDA GÖRÜŞLERİNİ SORACAĞIZ: STK’lar, üniversiteler de tüm çalışmalarımızın içinde yer alacak. Ankaralı bugün ulaşıma daha fazla para ödüyorsa, su fiyatı yüksekse, metrolarımız bitmemişse bunun nedeni tek başına verilen kararlar yüzündendir. Bizim anlayışımız belediyeye halkla birlikte yönetmektir. Her konuda vatandaşlarımızın taleplerini soracağız. Kararlarımızda onların görüşleri etkili olacak.

EKMEĞİ ÜRETEN ZARAR, DAĞITAN İSE KÂR EDİYOR: Halk Ekmek Fabrikamız zarar ediyor ama ekmeği dağıtan şirket kâr ediyor. Kendimiz dağıtırsak, ekmeği de daha ucuza veririz. Ayrıca bu noktaların durumunu da yeniden gözden geçiriyoruz ve yeni bir yapıya kavuşturacağız.

BELEDİYE ET, SÜT DE SATACAK: Buralarda et, süt satılması için de hazırlık içindeyiz.