Mahir Ünal: Biz moderatör adaylarla görüşsün dedik

Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın katıldığı ortak yayın sonrası AK Parti'den moderatör İsmail Küçükkaya'ya yönelik suçlamalar devam ediyor. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, "Moderatörün adaylarla görüşmesi çağrısı yapmıştık. Biz moderatör adaylarla görüşsün dedik. Ahlaki olmayan, Küçükkaya'nın İmamoğlu ile yaptığı görüşmeyi gizlemesi" dedi.
Mahir Ünal

DUVAR – 17 yıl aradan sonra iktidar ve muhalefet adayını aynı yayında buluşturan ortak yayına ilişkin tartışmalar sürüyor. İsmail Küçükkaya’nın, “Yayın öncesi her iki adayla görüşmemi her iki partinin genel başkanları istedi. Görüşmeden önce Binali Yıldırım’ın ekibini bilgilendirdim. Binali Yıldırım’ın danışmanlarıyla da uzun bir görüşme yaptım, hatta birlikte yemek yedik” demecini doğrulayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, “Biz ‘moderatör adaylarla görüşsün’ dedik ama Yıldırım’la yüz yüze görüşülmedi. Burada ahlaki sorun, İmamoğlu ile yaptığı görüşmeyi gizlemesi” dedi. Ünal ayrıca Küçükkaya ve İmamoğlu arasında bir ‘anlaşma’ olduğunu da iddia ederek, Küçükkaya programın başında belediye başkanı dedi. CHP adayına ‘bravo’ diyor. İmamoğlu öksürüyor, Küçükkaya’nın dikkatini çekiyor” şeklinde konuştu.

CNN TÜRK yayınına katılan Ünal özetle şunları söyledi:

HALK DİLİNDE BUNA ÇALMA DİYORUZ: Tabii 31 Mart bitmemiş bir seçimdi. Dolayısıyla bu seçim tamamlanmamış bir seçim olması özelliğiyle aslında iki türlü başkanlık seçimlerinin ikinci turuna benzer bir seçim özellikle tarafların bu ikinci turda ortaya koyduğu tezler seçimin sürecini, dinamiğini belirliyor. Bizim durduğumuz yerinde bakılınca net görünen birkaç husus var. 16 bin oy yer değiştirdiğine göre, halk dilinde buna çalma diyoruz. Çalınan 16 bin oy Yıldırım’ın hanesine yeniden yazıldı. Biz seçim iptal edilsin istemedik biz oylar yeniden sayılsın istedik.

GÖRÜŞMEYİ GİZLEDİ: (İmamoğlu ve İsmail Küçükkaya’nın otel odasında görüşmesi) Moderatörün adaylarla görüşmesi çağrısı yapmıştık. Biz moderatör adaylarla görüşsün dedik. Burada asıl sorun şu; Yıldırım Beyle görüşmedi. Buradaki ahlaki sorun İmamoğlu ile görüştüğünü söylememesi ve Yıldırım’la görüşmemesi.

ÇERÇEVEYİ OLUŞTURDUK: Moderatörün basın açıklaması izlenirse eğer, inisiyatifin moderatörde olması gerektiğini söyledik biz. Moderatör adaylarla görüşsün dedik. Buraya kadar bir sorun yok. Buraya kadar her şey açık bir şekilde konuşuldu. Peki bunun teknik alt yapısını kim hazırlayacak? TRT dedik. CHP karşı çıktı, FOX yapsın dediler. Biz de buna itiraz ettik. İki siyasi partinin teknik altyapısı bir araya gelip teknik altyapıyı gerçekleştirsin dedik. 11 Haziran’da CHP adayı Yıldırım’ın soruları istediğini açıkladı. 11 Haziran’da soruları istediği iddia edince, ki böyle bir şey söz konusu değil, bu iddiadan sonra moderatör artık kimseyle görüşmeyeceğine dair, görüşmediğine dair açıklamaları oldu. Engin Altay ve ben Küçükkaya ile bir toplantı yapalım dedik. Küçükkaya 12:10 gibi toplantıya katıldı. Biz bu toplantıda kaç soru olduğunu konuştuk. Bunları konuşmamız gerekiyordu. Bir çerçeve oluşturmanız gerekiyordu. Olmayınca bu çerçeve ne oluyor, Küçükkaya yayının sonunda aileleri canlı yayına çıkardı. Aileler canlı yayına katılmak istemedi. O yüzden sonunda fotoğraf verdiler. İlk defa böyle bir şey gerçekleştiği için biz çerçeveyi belirlemek istedik. Çarşamba günü yaptığımız görüşmede adaylarla yalnızca telefonda görüşeceğini söylemişti. Şimdi ben görüyorum ki bir gün sonra İmamoğlu ile görüşmüş. Şunu söylemek hakkı vardır; Ben görüştüm, görüşmedim. Ama burada ahlaki bir sorun var. Çarşamba günü telefonda görüşeceğim deyip, perşembe günü kalkıp 46 dakika görüşmesi ahlaki bir sorundur. Görüşmeyi saklaması ve gizlemesi ahlaki bir sorundur. Yapılan görüşmenin gizlenmesinin bir sorun olduğu, bu görüşmeyi gizli bir şekilde yapmasının bir sorun olduğunu söylüyoruz.

İMAMOĞLU’NU AÇIKÇA DESTEKLEDİĞİ İÇİN SEÇİLDİ: Hayır siz tarafsız olduğunuz için değil, İmamoğlu’nu açıkça desteklediğiniz için bizim tarafımızdan seçildiniz. Ekrem Beyi açıkça desteklediğini söyleyen bir moderatör olsun diyorum dedi Sayın Yıldırım. Ben kendisine şunu da söyledim; sonuçta TV’lerde bu olay gerçekleşti. Bu kameralar önünde gerçekleşirken tabii ki de sorular verilmiş midir, verilmemiş midir. Konu bu değil. Mesele soruların verilip verilmemesi değil şeffaf davranılmaması, kamuoyunu yanlış bilgilendirilmesi, sorduğum halde Ekrem İmamoğlu ile görüşmediğini söylemesidir. Bir şey daha var ilginç olan; şimdi İmamoğlu Kübra Par’a verdiği röportajda, sizinle görüşeceğim ardından Yıldırım ile görüşeceğim dedi’ diyor.

YILDIRIM AÇIK ARA ÖNDE: Yıldırım’ın performansı son dere iyiydi. Bütün parametrelerde Yıldırım açık ara önde görünüyor. Bazı köşe yazarları yazıp çiziyor; Binali Yıldırım’ın performansı iyiydi ama şöyle böyle diyorsunuz. Biz burada ahlaki bir şey söylüyoruz. Canlı yayında olanları konuşsak, Küçükkaya programın başında belediye başkanı dedi. CHP adayına ‘bravo’ diyor. İmamoğlu öksürüyor, Küçükkaya’nın dikkatini çekiyor. Yayında neler yaptığını da söyledim. Bunlar Sayın Yıldırım’ın performansını etkileyecek şeyler değil. Yıldırım zaten meydan okuyarak o meydana çıktı. Biz orada Yıldırım’a adil davranılmadı, şunlar, bunlar yapıldı demiyoruz. Bana ve Binali Beye açık bir şekilde yalan söylemiş olmasıdır asıl mesele. İnsanların Ekrem İmamoğlu’na soru sorma hakkı yok çünkü İmamoğlu’na soru sorulunca cingar çıkarıyor. Sizin yalan söylediğiniz iki üç tane kanalın kamerasıyla ispat edilmiş. Dün TRT’de izledim ve bir süre sonra izlemekten vazgeçtim. Kendisine karşısına oturtulan kişiler soru sormaktan korkuyor. (HABER MERKEZİ)