MİT önergesine ret: Kaba ve yaralayıcı

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun MİT tarafından bir kişiye işkence edildiği ve bu iddiaların araştırılması için Meclis Başkanlığı'na verdiği önerge iade edildi. İade gerekçesi ise önergede yer alan işkence iddialarının 'kaba ve yaralayıcı' olması.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, MİT tarafından kaçırıldığı iddia edilen bir kişiyle ilgili Meclis Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi. Fakat önerge Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından iade edildi. Önergenin iade gerekçesi ise önergenin içerisinde 'kaba ve yaralayıcı' cümlelerin yer alması.

İŞKENCE İDDİALARI...

Gergerlioğlu, FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle başka bir ülkeden MİT tarafından tutuklanarak Türkiye getirilen Zabıt adlı bir kişinin yaşadıklarını Meclis gündemine taşıdı. Söz konusu kişi tutuklandığında işkence gördüğünü, darp edildiğini ve kendisine cinsel tacizde bulunulduğunu iddia etti. Zabıt adlı kişi Gergerlioğlu'na gönderdiği mektupta başka bir iddiada daha bulundu: "Dediklerini kabul etmediğim taktirde sağlık problemleri olan 75 yaşlarında annem ve babamla tehdit edilerek bir daha onları göremeyeceğim söylendi. Kendimi ihbar etmem istendi. Başka ülkeye götürüp bırakabileceklerini de söylediler. Kabul etmem halinde 7-8 bin TL maaşla istediğim şehirde kamu kurumunda işe yerleştirebileceklerini şahsım ve eşim hakkında açılan davalar varsa kapattıracaklarını ve şahsımı iddianameden çıkartacaklarını, bunlara muktedir olduklarını belirttiler."

KHK önergesi iade edildi: Düşman hukuku ibaresini kaldırınKHK önergesi iade edildi: Düşman hukuku ibaresini kaldırın

İADE GEREKÇESİ: KABA VE YARALAYICI

Gergerlioğlu, bu iddiaların yer aldığı mektubu da Meclis Başkanlığı'na sundu. "İşkence zaman aşımı olmayan insanlığa karşı suç kapsamındadır" diyen Gergerlioğlu, bir ay önce söz konusu iddiaların araştırılması için TBMM Başkanlığı'na Meclis Araştırma önergesi verdi. Önerge Meclis Başkanlığı'na gönderildikten bir ay sonra Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından iade edildi. Araştırma önergesinin iade gerekçesi ise önergede yer alan işkence ifadelerinin 'kaba ve yaralayıcı' olarak görülmesi.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Gergerlioğlu'nun bir önceki soru önergesini de iade etmişti. Bankaların KHK'lilere neden kredi yapılandırması yapmadığıyla ilgili verilen soru önergesinde yer alan 'Düşman hukuku' kelimelerinin çıkartılmasını isteyen Şentop, bu kelimelerin önergeden çıkartılması halinde önergenin işleme alınacağını söylemişti.