Erkan Baş: Atamalar eski dostları satın alma hamlesi

TİP Genel Başkanı Erkan Baş; Mevlüt Uysal, Abdülkadir Aksu, Faruk Çelik ve Bülent Arınç'ın yeni görevlerini değerlendirdi. "Bu eski dostların satın alınması hamlesidir" diyen Baş, "Erdoğan'a 'Para ile saadet olmaz, parayla saadet uzun sürmez' sözünü hatırlatmak istiyoruz" şeklinde konuştu. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısından gündemdeki konuları değerlendirdi.

Türk-İş'in, 4 kişilik ailenin açlık sınırını 2 bin 124 lira olarak açıkladığını ancak asgari ücretin 2 bin 20 lira olduğunu söyleyen Erkan Baş, asgari ücretle geçinen milyonlarca emekçinin açlık sınırının altında yaşadığı dile getirdi.

'İLK YAPILMASI GEREKEN ÇALIŞMA SAATLERİNİN AZALTILMASI'

Yoksulluk sınırının ise 6 bin 918 liraya yükseldiğine dikkati çeken Baş, ekonomik krize bağlı olarak yoksulluğun ve işsizliğin arttığını belirtti.

İşçilerin günlük 8 saatin üzerinde çalıştığını ve ağır çalışma koşullarına mahkum edildiğini ifade eden Baş, "Eğer işçi, emekçi veya yoksullardan yana tutum almak istiyorsak, yapılması gereken ilk şey iş saatlerinin azaltılması, bunun sonucu ortaya çıkacak boşluğun da yeni insanların işe alınarak karşılanarak doldurulması olmalıdır" dedi.

'TSK İÇİNDE KADROLAŞMANIN ÖNÜ AÇILMAK İSTENİYOR'

Yeni askerlik sistemini düzenleyen Askeralma Kanunu Teklifi'ni eleştiren Erkan Baş, teklifin 45'inci maddesiyle gerekli görülen sahalarda, şartları uyanlara Cumhurbaşkanınca askerlik hizmetinden muafiyet getirildiğini aktardı.

Baş, "Bu keyfiyetin dozunun artık iyice ifrata vardığının örneklerinden bir tanesi. Bu kanunla, TSK içindeki kadrolaşma çabalarının önü açılmak istenmektedir. Geride kalan dönemde, devletin pek çok kurumunda liyakat, yetenek gözetilmeksizin sadece yandaş olmak kıstasıyla önemli atamalar yapıldı. Kadrolaşma faaliyetleri sürdürülüyor. Anlaşılan o ki bu vesileyle iktidarın TSK içerisinde de istediği kadrolaşmayı gerçekleştirebilmesinin yasal zemini hazırlanıyor" diye konuştu.

Üç kamu bankasının yönetimine eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile eski bakanlar Abdülkadir Aksu ve Faruk Çelik'in getirildiği ve Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın da Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kuruluna üye olarak atandığı yönündeki haberleri anımsatan Baş, atamaları "Bu eski dostların satın alınması hamlesidir" şeklinde nitelendirdi.

Baş, "Erdoğan'a 'Para ile saadet olmaz, parayla saadet uzun sürmez' sözünü hatırlatmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

'ŞABAN VATAN'IN MECLİS'E GİRİŞİ YASAKLANDI'

Partisinin Hatay Milletvekili Barış Atay'ın, Giresun'un Görele ilçesinde hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan'ın babası Şaban Vatan'ı geçen hafta Meclis'te misafir ettiğini ve birlikte basın toplantısı düzenlediğini hatırlatan Baş, "Şaban Vatan, acısını bu kürsüde paylaştığı için Meclis'e girmesi yasaklanmış hale gelmiş oldu." dedi.

Öte yandan, Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi konulan Öykü Arin Yazıcı'ya annesinden nakledilen iliğin uyum sağlamadığını aktaran Baş, "Öykü Arin'e Umut Ol" kampanyasına katılan tüm donörlerin numunelerinin bir an önce incelenmeye alınması için yetkilileri göreve çağırdı. (ANKARA/AA)