Kılıçdaroğlu: Alper Taş Beyoğlu adayı olabilir

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş'ın İstanbul Beyoğlu Belediye Başkan adayı olabileceğini söyledi. Aleyhine sonuçlanan davalardaki tazminatları ödemek için evini sattığını belirten Kılıçdaroğlu "Yetmedi, 200 bin lira da borç aldım" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP'de henüz belirlenmeyen ilçe belediye başkan adaylıklarına ilişkin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş'ın İstanbul Beyoğlu Belediye Başkan adayı olabileceğini söyledi. Bodrum Belediye Başkan adaylığı için de Mehmet Kocadon'un isminin tekrar gündeme geleceğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi (PM) toplantısı sırasında sosyal medya hesabı üzerinden istifa ettiğini duyuran, ancak bir süre sonra istifa kararını geri çeken CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında ise "Parti içi tartışmaları kamuoyu önünde tartışmayı doğru bulmuyorum" dedi ve ekledi: "Bizim partimiz bir ailedir ve kendi içinde tartışmalar olabilir. Canan hanımın da böyle duygusal bir tweet attığını biliyorum ve sonra vazgeçtiğini biliyorum. İstifa etmemeli. Halka şunu söyledim, atılan tweetin doğru olmadığını söyledim. Bir il başkanının duygusal nedenlerle böyle bir tweet atması doğru değil. (İstifasını istediği iddiası) O konulara girmek istemem. Bu bir partinin iç sorunudur."

Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, yarın yapılacak Parti Meclisi toplantısı öncesi dikkat çeken açıklamalar yaptı.

'SOYER'E SUÇLAMALAR ORTAÇAĞ ZİHNİYETİ'

İzmir Büyükşehir Belediyesi Adayı Tunç Soyer'e babası üzerinden yapılan eleştirilere de tepki gösteren Kılıçdaroğlu "Soyer'e yapılan eleştiriler haksız. Yıpratmak için çaba harcıyorlar, İzmir halkı, gerçekleri bilen bir halktır. Babasından ötür çocuklar neden yargılanır? Erdoğan her ortamda inancı siyasete alet etmiyor mu? Sayın Yaşar Okuyan bana geldi ve dedi ki 'O davada ölümle yargılananlardan biri benim ama gidip oyumu vereceğim...' Bu suçlamalar ortaçağ zihniyeti demektir, demokrasi kültürünün olmaması demektir. Tunç Soyer orada, belediye başkanlığı yapmış, belediye başkanlığı yaptığı sürede hiçbir şeyle suçlayamıyorlar. Tunç Soyer'i kalkıp da bunun üzerinden karalamak, gölgelemek akıl mantık alacak şey değil. Babasının yaptıklarından dolayı suçlanamaz ve ödüllendirilemez. Tunç Soyer çalışkan, azimli, çağdaş, Atatürkçü, sosyal demokrat birisi" yorumunda bulundu.

'KADIN ADAYLAR AZ AMA...'

Kılıçdaroğlu, kadın adayların sayıca az olmasına ilişkin kendilerine yöneltilen eleştiriye ise "Son derece haklı. Bunu ben zaman zaman arkadaşlarıma da söylüyorum. Kadın aday istiyoruz, kadın arkadaşlar da erkek arkadaşların isimlerini öneriyor. İllerden, ilçelerden, anketlerden bize olumlu sonuçlar gelmesi lazım ki biz belirleyelim. Elbette ki kadın aday olmalı" yanıtını verdi.

'ÜÇ MAHKEMENİN BAŞKANI DEĞİŞTİRİLDİ'

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açtığı ve kazandığı tazminat davalarına ilişkin ise şu açıklamada bulundu: "Şöyle bir olay var, biz iktidarın yaptığı yanlışları kamuoyuna anlatmakla görevli olan bir partiyiz. İktidar bir yanlış yapıyorsa en sert şekilde bunu kamuoyuna açıklamalıyım. Davalar elbette açılabilir. Man Adası dolayısıyla yüksek tazminatlar ödeyeceğim. O iddiaların hepsi belgelere bağlı. Savcılık da belgelerin doğru olduğunu kabul etti. Dava açıldı. Davanın düştüğü üç mahkemenin başkanları davadan önce değiştirildi. Kim getiriliyor oraya bir AKP militanı olan kişi getiriliyor. Alt mahkemelerin hangi baskılarla karar verdiklerini biz gayet iyi biliyoruz. Hakim vicdanıyla karar verir. Kardeşim sen bir bankanın dekontuna nasıl yok dersin. Ben yüksek miktarlardaki tazminatlar için evimi sattım, karşılamadı, borç almak durumunda kaldım. Yüksek para cezaları vererek susturmaya çalışıyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam 200 bin lira borç aldım. Bu benim mal varlığı beyanımda var."

Beyoğlu Belediye Başkan adaylığı için ÖDP Genel Başkanı Alper Taş'ın adının geçtiği iddiası için Kılıçdaroğlu "Alper Taş genç ve dinamik bir isim, adayımız olabilir" dedi.

CHP Parti Meclisi'nde onaylanmayan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon hakkında da açıklama yapan Kılıçdaroğlu "Onay almayan adaylar Parti Meclisi'nde yeniden gündeme gelebilir" ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)