CHP'den ittifak açıklaması: İyi niyetli görüşmeler sürüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, yerel seçimlere ilişkin olarak, "İsimlerle meşgul olmaktansa işin başarıya ulaşması üzerinde çalışıyoruz" dedi. İttifak görüşmelerine de değinen Salıcı, "İyi niyetli bir çaba yürüyor. Görüşmelerde bugün olan yarın ortadan kalkabiliyor" açıklaması yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, partisinin MYK toplantısının ardından basın basın toplantısı düzenledi. Gazetelerin 'İYİ Parti'yle devam eden ittifak görüşmeleri' sorusunu yönelttiği Salıcı, "İyi niyetli bir çaba var. Biz mevcut Türkiye tablosunun değiştirilebileceği kanaatindeyiz o nedenle hassasiyet ile süreci götürüyoruz" cevabını verdi. Meclis'te devam eden bütçe görüşmelerini eleştiren Salıcı, "İktidarın bu bütçede asgari ücretliye, emekçiye, işçiye verecek bir şeyi yok" açıklaması da yaptı.

Oğuz Kaan Salıcı'nın konuşmasından satırbaşları şöyle:

ÇİN'DEKİ ASGARİ ÜCRETLE AYNI SEVİYEDE: Sayın Cumhurbaşkanın faizlerle arasının gayet iyi olduğunu hazırlattığı bütçeden görüyoruz. Bu bütçede toplumun dar kesimlilerine dair hiçbir şey yok. Saray'dan ihale alan, havuzun kurucusu olanların nemalandığını görüyoruz. Son bir yıl içinde ülkede gıda fiyatları yüzde 8,5 geriledi. Türkiye'de ise yüzde 26'nın üzerinde arttı. Milli gelirimiz 2011 yılındaki milli geliri yakalıyor ancak. Sadece 2018'in ilk on ayında 1 milyon vatandaşımız icra ile karşı karşıya kalmış. DİSK'in araştırmasına göre ülkemizde çalışanların yüzde 40 asgari ücret seviyesinde. Bizim asgari ücretimiz Çin'deki asgari ücret ile ayın seviyede. Büyüme rakamlarını şahlanma olarak açıklıyorlardı. Son çeyrekte mevsimsel etkileri arındırdığınızda ekonomi durgunluğa girdi, daraldı. Hükümetin lokomatif sektörü inşaatta yüzde 5'in oranında küçüldü.

MAHKEMELER DOLUP TAŞIYOR: Dün 10 Aralık insan hakları günüydü. Bir rapor hazırladık. 2017 yıl sonu verilerine göre cumhuriyet başsavcılıklarında hakkında işlem yapılan kişi sayısı 11 milyonu geçti. AKP iktidarında mahkemeler dolup taşıyor. Cumhurbaşkanı'na hakaret suçunda patlama yaşanıylor. 2018'de rakam 6 bini geçti.

ELLERİNİ HAVUZ MEDYASINDAN ÇEKSİNLER: Biliyorsunuz Sözcü gazetesinin 5 çalışanına dönük bir iddianame hazırlandı ve 15 yıla kadar hapis istemi var. Biz şunu biliyoruz. Bu ülkede FETÖ'nün hakim olduğu bir sistem vardı. Öyle bir sistem kurdular ki icraatları Türkiye solu tarafından iyi bilinen Hanefi Avcı Devrimci Karargah'ın kurucusu yapıldı. Genelkurmay Başkanımız İlker Başbuğ Ergenekon yöneticisi ilan edildi. Şimdi burada da benzer bir durum var. Ömrü FETÖ ile mücadele ile geçen Necati Doğru, Emin Çölaşan Sözcü gazetesi çalışanları FETÖ'ye yardım yataklık ile karşı karşıya bırakılıyor. Sözcü'nün yayın çizgisi bellidir. Onlar hiçbir zaman ne istediğiniz de yazmadık demediler. FETÖ'yü yargıdan temizledik diyorlar ama FETÖ'nün yarattığı zihniyet hala devam ediyor.

BAKARSINIZ TIKANIKLAR AŞILIR: 

İki parti arasında yürüyen yerel seçimlerde işbirliği yapılmasına dönük çalışmalar var. Görüşmelerin içeriği ile ilgili siyasi partilerin sık sık açıklama yapmaları görüşmelere zarar verme olasılığı nedeniyle açıklama yapılmaz. Dün evet Mansur Yavaş bey ile bir görüşme yapıldı. Ama biz konu hakkında açıklama yapmanın zarar vereceği görüşündeyiz. Sayın genel başkanlar arada bir görüşüyorlar. Bu sürecin kolaylaştırıcısı oluyorlar. Planlanmış bir görüşme yok ama olabilir. Şimdi bu tür görüşmelerin doğası gereği iniş çıkışlar olur, tıkanmalar olur. İki saat sonra bakarsınız o tıkanıklıklar aşılır. Buna bir tarih koymak, tarihi önümüze bir engel olarak koymaktan biz kaçınırız. Siyasi süreç başladı, olabildiğince hızlı bir şekilde, toplumun tüm kesimlerini tatmin edecek bir şekilde çözülmesi için çaba sarf ediliyor. İllerle ilgili doğrudan bir cevap vermek, bu iddialara cevap vermek görüşmeleri sıkıntıya sokabilir.