Bahçeli: Af konusunda geri adım atmayız

MHP lideri Bahçeli, "Af konusunda geri adımımız düşünülemez" dedi. MHP lideri, hükümete de "Affı gündeme almak zor değil" diye seslendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - MHP Genel Başkanı Devlet Baheçeli, af çağrısını yineledi. Bahçeli, "Af çıkarılmasıyla ilgili kararlılığımız sürüyor. Duruşumuzdan geri adım atmamız düşünülemez. Başbakan ile görüşmemizde aftan vazgeçtiğimize dair ima olmadı" dedi.

MHP Genel Merkezi'nde açıklamalarda bulunan Bahçeli, "Başbakan af konusunu sizinle konuştuğunu, hassasiyetlerinizi ifade ettiğinizi söyledi. Başbakan’a, ‘karar sizin’ tarzında bir açıklamanız olmuş. Yapılan yorumlarda sizin af konusunda geri adım attığınız söyleniyor, ne diyorsunuz?" diye sorulunca şu karşılığı verdi:

"Teröristler, çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri hariç olmak üzere, kader kurbanlarına af çıkarılmasıyla ilgili kararlılığımız sürüyor. Bildiğiniz üzere, af çıkarılmasıyla ilgili vaat ve sözümüzü seçim beyannamemize de aldık. Bu duruşumuzdan geri adımımız düşünülemez. "

9 maddelik af taslağı hazırlandı iddiası9 maddelik af taslağı hazırlandı iddiası

Sözlerine "Doğrudur, Sayın Başbakanla af konusunu değerlendirdik" diye devam eden Bahçeli, şunları söyledi: "Parti olarak görüşümüzü paylaştık. Kendisi de bize düşüncelerini aktardı. Ama bizim aftan vazgeçtiğimize yönelik hiçbir ima, yorum veya açıklamamız olmadı. Partimizin TBMM’deki milletvekili sayısı belli. Bu şartlar altında tek başımıza bir af çıkarmamız mümkün değildi. Sayın Başbakan’a bu tespit ve somut durumu ilettim. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin almış olduğu tavır ve tutumunu da kendi takdirleri olarak değerlendirdim. Sözlerim özet olarak buydu."

'AFFI GÜNDEME ALMAK ZOR DEĞİL'

"Af konusu sosyal ve toplumsal bir ihtiyaçtır" diye devam eden Bahçeli, şunları kaydetti: "Bu ihtiyaca bigane kalmak makul ve mantıklı değildir. Bayram öncesi kader mahkumlarını ve ailelerini sevindirecek girişimlerde bulunmak toplumsal rahatlamayı temin edecek, huzur ve umudu canlandıracaktır. Hükümet gündemimizde yok diyor, affı gündeme almak zor değil, bunun için sadece müşfik ve şefkatli bir teşebbüs yetecektir. Af çıkarılmalıdır, Türkiye önemli ve birikmiş bir sorununu bertaraf etmelidir."

Bahçeli geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada bayram öncesi haftayı işaret etmişti. Bahçeli, genel yayın yönetmenleri ile buluştuğu toplantıda da konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

Bahçeli'nin af çağrısına hükümetten 'Gündemimizde yok' yanıtı gelmişti. (HABER MERKEZİ)

Başbakan Yıldırım: Gündemimizde af yokBaşbakan Yıldırım: Gündemimizde af yok

Etiketler Bahçeli af geri adım