Demirtaş: Duruşmadaki beyanlarım çarpıtıldı

Demirtaş, geçen hafta yapılan duruşmadaki beyanlarının bazı yayın organlarında çarpıtıldığını söyledi. Demirtaş, "Duruşmada söylediklerimin tamamı da yüzde yüz doğrudur. Hükümetin çözüm süreçlerine yaklaşımdaki samimiyetsizliğinin de anlaşılması açısından bunların bilinmesinde fayda olduğunu düşünüyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi'nden avukatları aracılığıyla açıklama yaptı.

HDP Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre Demirtaş açıklamasında, tutuklu bulunduğu davanın Ankara Sincan Adliyesi'nde geçen hafta görülen duruşmasındaki beyanlarının çarpıtıldığını söyledi.

'BAZI BEYANLARIM ÇARPITILDI'

"Tutuklu yargılandığım dosyanın Ankara'da yapılan duruşmasında ifade ettiğim bazı beyanlarımın bazı yayın organlarında çarpıtıldığını, bazı yayın organlarında da yanlış ifade edildiğini öğrenmiş bulunmaktayım" diyen Demirtaş, 'konunun açıklığa kavuşturulması için bu açıklamayı yapmaya gerek duyduğunu' belirtti. Demirtaş, şöyle devam etti:

"Sayın Öcalan hiçbir zaman benimle ve partimle talimat olarak algılanabilecek bir ilişkiye girmemiştir. Ancak hükümet, Sayın Öcalan'ın bazı değerlendirmelerini bize talimat gibi sunmaya çalışmıştır. Oysa Sayın Öcalan'dan bugüne kadar bize yönelik ne bir talimat alabilmişlerdir ne de bize herhangi bir emrivakiliği kabul ettirebilmişlerdir. Ancak, İmralı çözüm sürecini siyasi bir baskı ve şantaj aracı haline getirmeye çalışmışlardır. Bu baskılara ne Sayın Öcalan ne de biz boyun eğmedik."

'SÖYLEDİKLERİMİN TAMAMI YÜZDE YÜZ DOĞRUDUR'

Demirtaş, açıklamasında şu ifadelere de yer verdi: "Bu açıklamaları yapmamın nedeni de spekülatif bir gündem yaratmak değil, yargılandığım dosyada hakkımdaki bu yönlü iddialara cevap vermektir.

Duruşmada söylediklerimin tamamı da yüzde yüz doğrudur. Hükümetin çözüm süreçlerine yaklaşımdaki samimiyetsizliğinin de anlaşılması açısından bunların bilinmesinde fayda olduğunu düşünüyorum." (HABER MERKEZİ)