'O bir Osmanlı torunu... O bir Avrupa fatihi...'

Almanya'dan kara yoluyla Hollanda'ya gitmek istemesi iki ülke arasında krize neden olan Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul'da referandum çalışması yürüttü. Kaya, kürsüye "Kendisini bu vatana bu millete, bu inanca adamış bir kahraman Osmanlı torunu, bir Avrupa fatihi" anonsuyla çağrıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hollanda'nın 'istenmeyen kişi' ilan ettiği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya kürsüye, "Kahraman Osmanlı torunu ve Avrupa fatihi bakanımız" anonsuyla çağrıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul'da bir dizi ziyaretlerde bulundu. İlk olarak bu sabah Tuzla'da Anne ve Çocuk Eğitim Merkezi'ni ziyaret eden Kaya, çocuklarla sohbet etti, çini atölyesinde boyama yaptı.

'MÜSAADE İSTEDİ, ÇOCUKLAR CEVAP VERMEDİ'

Anne ve çocukların birlikte eğitim gördüğü merkezi dolaşan Bakan Kaya, çocuklara hediyeler dağıttı. Bir ana sınıfına giren Bakan Kaya, çocukların yanına oturmak için müsaade istedi. Çocuklar bakanın çağrısına uzun süre yanıt vermedi. Bir çocuğu kucağına alıp seven Bakan Kaya, büyüyünce ne olmak istediklerini sordu. Çocuklar çoğu doktor olmak istediğini söyleyince de kendisinin de doktor olduğunu kaydetti.

'HİÇBİR ŞEY OLMAK İSTEMİYORUM'

Bir kız çocuğunun, "Hiçbir şey olmak istemiyorum. Annemin yanında olmak istiyorum" sözleri Bakan Kaya'yı gülümsetti. Ağlayan bir çocuğu da kucağına alan Bakan Kaya, hediye verdikten sonra gülümseyen çocuğu göstererek, "Çocukları sevindirmek kolay" dedi.

Ardından aynı merkezde el işi eğitimi gören anneleri de ziyaret eden Bakan Kaya, El İşi Atölyesinde çini boyadı.

'KENDİSİNİ BU İNANCA ADAMIŞ BİR KAHRAMAN'

Bakan Kaya, öğleden sonra da İdris Güllüce Kültür Merkezi'nde kadınlarla bir araya geldi. Bakan Kaya konuşmak için kürsüye çıkarken,"Kendisini bu vatana bu millete, bu inanca adamış bir kahraman Osmanlı torunu, bir Avrupa Fatihi saygıdeğer bakanımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya" şeklinde anons edildi.

Yasak, 'Nazi', diplomasi: 11 soruda Hollanda kriziYasak, 'Nazi', diplomasi: 11 soruda Hollanda krizi

Konuşmasında evet oyu isteyen Bakan Kaya, "16 Nisan'da neyi oylayacağız biliyor musunuz? Çocuklarımızın geleceğini oylayacağız...Çocuklarımızın geleceği için ülkemizin daha da büyümesi için inşallah 16 Nisan'da ben inanıyorum ki, kadın eli sandıklara değecek ve 'Evet' diyecek." dedi.

'EVET KAMPANYAMIZI ENGELLEDİLER'

Rabia işareti yaparak "Tek millet için, tek vatan için, tek bayrak ve tek devlet için 'evet' diyeceğiz" şeklinde konuşan Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: "

Geleceğin güçlü Türkiye'sini çocuklarımızla birlikte inşaa etmeye devam edeceğiz. Biliyorsunuz geçtiğimiz haftalarda Avrupa'da bizim 'Evet' kampanyalarımızı engellediler. Ama terör örgütleri aynı kampanyalarını devam ettiriyor. Her türlü terör örgütü, PKK'sı, DHKPC'si, FETÖ'sü birlik olmuş Avrupa'da özgür bir şekilde 'Hayır' kampanyalarını sürdürüyorlar. Batı niçin 'Hayır' kampanyalarına izin verirken, 'Evet' kampanyalarını durduruyor. Bunu da sandığa gitmeden önce bir düşünelim lütfen."

Bakan Kaya: Bir gecede OHAL ilan edildiBakan Kaya: Bir gecede OHAL ilan edildi

NE OLMUŞTU?

Hollanda, referandum çalışması için Rotterdam'a gitmek isteyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu ülkeye sokmamıştı. Bunun üzerine, Almanya'da bulunan Fatma Betül Sayan Kaya, karayoluyla Rotterdam'a gitmek için hareket etmişti. Ancak Hollanda polisi Kaya'nın konvoyunu durdurarak, ülkeye sokmamıştı. Kaya geri dönmeyi kabul etmeyince de 'istenmeyen kişi ilan edilerek' sınır dışına çıkarılmıştı. (İSTANBUL/DHA)

Rotterdam Belediye Başkanı: Bakanın konvoyu için 'vur' emri verdimRotterdam Belediye Başkanı: Bakanın konvoyu için 'vur' emri verdim