CHP'li Erdem Meclis'te IŞİD'in Türkiye yapılanmasını anlattı

CHP Milletvekili Eren Erdem, Meclis kürsüsünde, IŞİD'in Türkiye'de yapılanmasını anlattı. Türkiye’de IŞİD’le alakalı 14 soruşturma yürütüldüğünü belirten Erdem bu yapılanmayla ilgili emniyet ve istihbaratın elinde yeterli bilgi olduğunu öne sürdü.

DUVAR – HDP’nin IŞİD’in Türkiye’deki faaliyetlerinin araştırılması için Meclis’e sunduğu önerinin Ak Partili milletvekillerinin aylarıyla reddedilmesinin ardından TBMM Genel Kurulu’nda IŞİD tartışması yaşandı.

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Genel Kurul’da IŞİD’in Türkiye’deki yapılanmasıyla ilgili kapsamlı bir konuşma yaptı.

‘SURİYE’YE 1800 MİLİTAN TAŞINDI’

Konuşması sırasında belegeler de gösteren Eren, Türkiye’de IŞİD’le alakalı 14 ayrı soruşturma yürütüldüğünü belirttikten sonra şunları söyledi:
“Dün Ankara gar saldırısının İddianamesi yayınlandı. Saldırının baş şüphelisi İ.B.’nin tamamında gizli ibaresi bulunan şu belgelerde, 2011 yılı itibariyle, Türkiye’den Suriye’ye 1800 militan taşıdığı bu militanları üçerli dörderli gruplar halinde götürdüğü anlatılıyor. Konuşma tutanaklarında İ.B. “Ben bir adres söyleyeceğim, sizi oradan araba alacak’ diyor, adres veriyor, ertesi gün araba gidiyor, onları alıyor ve militanlar Suriye’ye gidiyor. Nerede emniyet? Antep’te IŞİD’e katılmak isteyenlere ‘Şu otelde kal, biz seni göndereceğiz’ deniyor, arayan kişi oraya gidip o otelde kalıyor ertesi gün arabaya binip Suriye’ye gidiyor.”

‘EBU HANZALA NİYE SERBEST BIRAKILDI?’

IŞİD lideri olduğu öne sürülen Ebu Hanzala’nın serbest bırakıldığını hatırlatan Erdem, şöyle devam etti:
“Bu şahsın adı 3 ayrı soruşturmada geçiyor: Afganistan’da El Kaide yapılanması dosyasında adı var, Türkiye’de militan yetiştirdiği iddiası var, Suriye’de merkez kamp dedikleri Rakka’ya Türkiye’den militan göndermiş, evinde yapılan aramalarda silah, mühimmat ve patlamaya hazır halde tutulan bir araba var ve bu kişi serbest. Akademisyenler, öğrenciler, gazeteciler cezaevinde ama bu kişiler serbest. Soruyorum, bu düzenin adı nedir?” dedi.

IŞİD’İN YAYIN ORGANI

IŞİD’in Türkiye’de aleni  şekilde propaganda yaptığını da belirten CHP’li Erdem şunları dile getirdi:
“Elimde IŞİD’in dergisi var ve 5. sayıyı çıkarmışlar. Üzerinde ayet-i kerimeyi çarpıtarak ‘Küfredenler tağut yolunda savaşır, Firavun’un askeri’ yazmışlar. IŞİD dergi üzerinden örgütleniyor, kitabevi dergileri hücrelere gönderiyor, devletin haberi var. Bu derginin basıldığı matbaa dahil hiçbir operasyon yapılmıyor. Diğer taraftan Ankara saldırısının baş sorumlusu İ. B. ‘Beni bulmak isteyen buraya gelir’ diyor.”

 

‘TEDAVİ OLUP GİDİYORLAR’

Konuşması sırasında TBMM Kürsüsü’nde bazı belgeler gösteren Erdem, şöyle devam etti: “Bu belgeler, Suriye’de yaralanan teröristlerin tedavi ettirildikten sonra kendi hastaları için oluşturduğu veritabanının arayüzü. Hani bir hastaneye gittiğimizde, bizim bütün bilgilerimiz toplanıyor ya, onun bir benzerini Antep’teki tedavi üssünde yapmışlar. Bu belgede bir militan ağır yaralanmadan dolayı gelmiş, tedavi olmuş ve emniyet tüm bunları takip etmiş. Belge var, doküman var. Bu adam geliyor, tedavi oluyor burada, daha sonra hastaneden çıkıyor, elini kolunu sallayarak Suriye’ye gidiyor. Belki de gelip Türkiye’de kendini patlatacak, garantisi mi var. Niçin bir tahkikat yürütülmüyor? Yayın yasağı getirmekle yanlış yapıyorsunuz arkadaşlar. Siz yayın yasağı getirdiğiniz için Hakan Fidan patlamalardan haberdar olamıyor” dedi. (Ajanslar)