Pasaport şerhi kalkmıştı: Barış İmzacısı Ertan Ersoy’un başvurusu alınmadı

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden OHAL KHK’si ile uzaklaştırılan Barış İmzacısı Ertan Ersoy’un pasaport başvurusu, pasaport kısıtlamaları kaldırıldığı halde kabul edilmiyor.

Google Haberlere Abone ol

Nurettin Öztatar

DUVAR - Bilimsel çalışmalarını İngiltere’de sürdüren Barış İmzacısı Ertan Ersoy’un maruz bırakıldığı hukuk dışı uygulamalar devam ediyor. Pasaport başvurusu yapmak üzere Türkiye’nin Londra Başkonsolosluğu'na giden Ersoy'a, “Başvurunuzu alamıyoruz” yanıtı verildi.

Pasaport yasağının kaldırıldığına dair bir buçuk ay önce İstanbul Valiliği Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nden aldığı yazıyı göstermesine rağmen başvurusu reddedilen Ersoy’a, başvuru yaptığına dair alındı belgesi de verilmedi.

RESMİ YAZIYA RAĞMEN BAŞVURU ALINMADI

İstanbul İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü imzalı yazıda, “Müdürlüğümüze 15.02.2021 tarihinde ilgi sayılı yazı ekinde sunulan dilekçe ile yapmış olduğunuz başvurunuz 2019/14 sayılı genelge kapsamında olumlu sonuçlanmış olup Müdürlüğümüzce girilmiş idari (şerh) kaydınız kaldırılmıştır” ifadeleri yer almıştı. Konsolosla yüz yüze görüşen Ertan Ersoy ve telefonla görüşen avukatının, şerh kaydı kalmadığına yönelik yazıyı ibraz etmeleri de hukuk dışı uygulamayı değiştirmedi.

İngiltere’de hiçbir konsolosluk hizmetini alamadığını söyleyen Ersoy, “Yaptığım ilk pasaport yenilemesi başvurusunda Konsolos, gizli bir genelge olduğunu ve bize konsolosluk hizmeti verilmemesi konusunda emir aldıklarını söylemişti. Daha sonraki yıllarda çeşitli vesilelerle ihtiyaç duyduğum noterlik hizmetleri ve pasaport taleplerim hep sistemde sizin işleminizi gerçekleştiremiyoruz, sistem donuyor gibi gerekçelerle geri çevrilmişti” dedi.

'HUKUKİ DAYANAK YOK'

Bu uygulamanın 2018 Ağustos’unda yapılan yasal düzenleme ile pasaport kısıtlamasının kaldırılmasından sonra da devam ettiğini anlatan Ersoy, “Yine hakkımızda BAK bildirisine imza atmış olmamızdan dolayı açılmış ve ağır ceza mahkemelerinde görülmekte olan davaların 26 Temmuz 2019’da lehimize verilmiş olan AYM kararıyla ardı ardına beraatla sonuçlanmasından sonra da durum değişmemiştir; en azından benim için pasaport yasağı sürdürülmüştür.” dedi.  

Bu kararlar ve uygulamaların arkasında hiçbir hukuki dayanak bulunmadığına dikkat çeken Ersoy, gelişmeleri “Daha önce de yoktu ama biçimsel olarak birtakım gerekçeler kullanılıyordu. Şimdiki durumda AYM kararı ve ardından gelen beraatlarla tamamen dayanaktan yoksun kalmıştır bu karar ve uygulamalar” sözleriyle değerlendirdi.

'ALINDI BELGESİ BİLE VERİLMİYOR'

Ersoy gelişmeleri şöyle anlattı: “Şahsıma yönelik pasaport yasağının kaldırılması için avukatım bir buçuk yıldır uğramaktaydı ve yaklaşık bir buçuk ay önce de İstanbul Valiliği, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nden şerhin kaldırıldığına dair yazıyı almayı başardı. Bu yazıya göre hakkımdaki kısıtlamalar, başta pasaport yasağı olmak üzere, kaldırılmıştır. Bunun üzerine pasaport başvurusu yapmak için randevu aldım ve Londra’daki Türkiye Başkonsolosluğu’na gittim. Fakat memur sisteme T.C kimlik numaramla girer girmez ‘sizin işlem ekranınız, donuyor, başvurunuzu alamıyoruz’ dedi. Bunun üzerine memura İstanbul Valiliği’nden aldığım yazıyı göstererek kısıtların kaldırıldığını söyledim. Memur bir iki defa Konsolos ile görüşüp aynı cevabı bana tekrarladıktan sonra ona Konsolosla görüşmek istediğimi söyledim. Nihayet aradan yarım saat geçtikten sonra Konsolosla görüşebildim. Ayrıca Konsolos ile avukatımın da görüşmesini sağladım. Sonuç olarak pasaport başvurusunun alınamayacağı noktasında tıkandı görüşmeler. Bunun üzerine avukatım Konsolosluk‘tan benim pasaport talebi dilekçemi alıp bana alındı belgesinin verilmesini talep etti. Konsolos bunu da kabul etmedi. Bunun anayasal dilekçe hakkı kapsamında olduğunu, benim yazacağım dilekçeyi bir kamu otoritesi olarak almak zorunda olduklarını, aldıktan sonra da alındı belgesini vermek zorunda olduklarını defalarca hatırlatmama rağmen Konsolos tutumunu değiştirmedi. Bunun yerine benim yazacağım bir yazıyı hemen işleme koymaya ve bu işlem yazısının tarih sayı ve numarasını bana vermeye hazır olduğunu söyledi. Bunun üzerine işlemi tamamladıktan sonra ilgili bilgileri bana verdi ve ben de Konsolosluğu terk ettim.”