Özel hastane 'Kovidli hamile bakmıyoruz' dedi anne öldü

9 aylık hamile olan 32 yaşındaki Dönüş Kılınç korona virüsüne yakalandığı için aylarca kontrol amaçlı gittikleri Pendik Medipol Hastanesi'nin kapısından geri çevrildi. Hastane yönetimi Kılınç'ı, “Biz pandemi hastanesi değiliz. Diğer hastalarımızı korumak için kovidli hasta kabul etmiyoruz” diyerek kabul etmedi. Hastane hastane gezen Kılınç sonunda bir hastaneye kabul edildi ancak geç kalınmıştı...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul'da yaşayan 32 yaşındaki Dönüş Kılınç 9 aylık hamileyken korona virüsüne yakalandı. Evde karantinaya giren Kılınç sancıları artınca eşine, 'Beni hastaneye götür' dedi. Ramazan Kılınç eşini 9 ay boyunca kontrol için gittiği Pendik Medipol Hastanesi'ne götürdü. Ancak hastaneden, "Pandemi hastanesi değiliz. Eşinizi kabul edemeyiz. Pandemi hastanesine götürün" yanıtını aldı. Kılınç ailesi iki hastane daha gezdi ancak 'prosedür' gerekçesiyle geri çevrildi. Eşi evde fenalaşan Kılınç bu kez başka bir özel hastanenin yolunu tuttu. Dönüş Kılınç, burada hemen ameliyata alındı ancak kurtarılamadı.

'KAPIDAN İÇERİ ALMADILAR'

Korona virüsüne yakalanan eşi Dönüş Kılınç'ın 3 Kasım günü hamileliği boyunca gittiği Pendik'teki Medipol Hastanesi'ne gittiğini belirten Ramazan Kılınç şunları anlattı: “Eşimin korona virüsüne yakalandığını söylediğimde bizi kapıdan içeri bile almadılar. Ben de hastane müdürünü aradım. Bana, 'İçerdeki hastaları korumak için kovidli hastaları kabul etmiyoruz. Biz pandemi hastanesi değiliz. Yönetim bu yönde karar aldı' dedi. Israr edince, 'Eşinizin korona virüsü testi negatif çıkınca gelin' yanıtını verdi. Eşim sancılar içinde kıvranıyordu. Biz de Marmara Eğitim Araştırma Hastanesi'ne gittik. Ancak burada da, 'Kovidli hamile kadınlara tedavi yapamıyoruz. Devletin tedavi için bize verdiği bir kota var. Bu kotayı aşamayız' diyerek bizi eve gönderdiler.”

ÇOCUK KURTULDU

Dönüş Kılınç eve geldiğinde sancıları arttı. Eşi bunun üzerine yine Medipol Hastanesi'ni aradı. Kılınç aldığı yanıtı şöyle anlatıyor: "Eşinizin testi negatif çıktıysa gelin. Yoksa kabul edemeyiz."

Ramazan Kılınç, bu kez de eşini başka bir özel hastaneye götürdü. Avrupa Yakası'ndaki bu hastane Kılınç'ı hemen ameliyata aldı. Ramazan Kılıç, ameliyattan çıkan doktorun kendisine söylediklerini şöyle anlatıyor: “ 'Eşinizi neden ilk buraya getirmediniz. Neden bu kadar geciktiniz? Eşinizin durumu çok ilerledi. Maalesef ameliyat sırasında entübe oldu. Kendisini kaybettik. Eğer biraz daha geç kalsaydınız çocuğu da kaybedecektik' dedi. Bakın bu da bir özel hastaneydi. Ama bizi kabul ettiler. Medipol ise bize kapıları sonuna kadar kapattı. İlk günden beri buranın hastası olmamıza rağmen... Eğer isteselerdi eşimi burada da ameliyata alabilirlerdi. Bir insanın canı bu kadar ucuz mu?"

“Doktor doktor, hastane hastane gezdik” diyen Kılınç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya şöyle seslendi: "Eşim pozitif olduğu için özel hastane bizi kabul etmedi. Sağlık Bakanlığı virüsle mücadele ediyoruz diyor. Kendisinin eski sahibi olduğu hastane yüzünden eşimi kaybettim. Bu yapılanlar vicdana sığar mı?”

'BU DEVLET BİR ÖĞRETMENİNİ KAYBETTİ'

Medipol Hastanesi'ne dava açmaya hazırlanan Kılınç son olarak şöyle konuştu: “Eşim Şırnak'ın İdil ilçesinde 3 buçuk yıl öğretmenlik yaptı. Eminim orada hastalansaydı bu kadar acı yaşamazdı. Yıllarca hayatını çocuklara ve eğitime adayan bir kadını kaybettik. Bu devlet bir öğretmenini kaybetti, bir çocuk da annesini... Bizi yüzüstü bıraktılar.”

Konuyla ilgili aradığımız Pendik Medipol Hastanesi'nden ise koronalı hastaların 1 ay öncesine kadar kabul edilmediği belirtildiği ancak şu anda kabul edilip edilmediğiyle ilgili bilgi verilmedi.

 

FAHRETTİN KOCA'YA SORULAR: SORUŞTURMA AÇILDI MI?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu yaşananları Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya, Medipol Hastanesi için soruşturma açılıp açılmadığını soran Gergerlioğlu şu sorulara yanıt istedi:

- Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi doktoru S.Ü.'nün Dönüş Kılınç’a doğumuna 1 hafta kala Covid-19 testinin pozitif çıktıktan sonra hastaneye kabul edemeyiz dediği iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa hayatını kaybeden Dönüş Kılınç neden hastaneye kabul edilmemiştir? Bu konuyla ilgili soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa akıbeti ne durumdadır?

- Bahsi geçen doktor ile ilgili Bakanlığınıza iletilmiş şikayet var mıdır?

- Son 5 yıl içerisinde Medipol Üniversitesi Hastanesi ile ilgili Bakanlığınıza iletilmiş şikayet sayısı kaçtır?

- Son 5 yıl içerisinde özel hastanelerle ilgili Bakanlığınıza iletilmiş şikayet sayısı kaçtır?

- Son 5 yıl içerisinde görevi ihmal suçu iddiasıyla soruşturma açılan personel sayısı kaçtır? Bu personellerden kaçı görevlerinden ihraç edilmiştir? 

Hastane: Gerçek dışı

Haberimizin yayınlanmasının ardından gönderilen açıklamada ise Kılınç ailesinin olayla ilgili anlatımları, "gerçek dışı, karalayıcı ve kamuoyunu yanıltıcı" olarak tanımlandı.  İstanbul Medipol Üniversitesi Vekili Av. Hasan Akbay tarafından gönderilen açıklamanın tamamı şöyle:

“Özel Hastane 'Kovidli hamile bakmıyoruz' dedi anne öldü' başlıklı internet haber ve yorumunda, üniversitemize bağlı Pendik Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanemizle ilgili olarak, "9 aylık hamile olan 32 yaşındaki Dönüş Kılınç korona virüsüne yakalandığı için aylarca kontrol amaçlı gittikleri Pendik Medipol Hastanesi'nin kapısından geri çevrildi. Hastane yönetimi Kılınç'ı, 'Biz pandemi hastanesi değiliz. Diğer hastalarımızı korumak için kovidli hasta kabul etmiyoruz' diyerek kabul etmedi. Kapıdan içeri bile almadı vb.” şeklinde yer alan haber ve yorumlar tamamen gerçek dışı, karalayıcı ve kamuoyunu yanıltıcı ifadeler içermektedir. Her şeyden önce, Üniversitemize bağlık Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanelerimiz özel hastane vasfında olmayıp Üniversite Hastaneleridir.

Tüm Dünya’da ve bu arada ülkemizde de etkili olan Covid-19 salgını ile mücadele konusunda gerek Cumhurbaşkanlığımız ve gerekse Sağlık Bakanlığımızın olağanüstü çabaları ile yaptığı düzenlemeler ve talimatlar doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmektedir. Bugüne kadar hiçbir hastamız kapıdan çevrilmediği gibi tedavi ve bakımları konusunda da azami dikkat ve hassasiyet gösterilmiştir.

Habere konu olan Dönüş Kılınç isimli hasta, hamilelik sürecinde Hastanemiz Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinin takipli hastası olup, 29.10.2020 tarihinde yapılan PCR testinin pozitif çıkması üzerine ve henüz doğum ile ilgili miadı dolmadığı için, yukarıda arz edilen talimat ve düzenlemeler kapsamında kendisine gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Nitekim, hastanın, bundan sonraki süreçte gerek bağlı bulunduğu İlçe sağlık müdürlüğü ve gerekse diğer resmi devlet hastaneleri nezdinde başvuruları olmuştur. Gerekli işlemler bu kurumlar tarafından yapılmıştır. Hastanın, belirtilen tarihten sonra Hastanemize fiziki herhangi bir başvurusu olmamıştır. Bu durum, hastanın eşi tarafından 16.11.2020 tarihinde ilçe sağlık müdürlüğüne verdiği dilekçede açıkça belirtilmektedir. Bu kapsamda da “kapıdan içeri alınmaması” şeklinde bir olay da asla yaşanmamıştır. Yayımlanan bu haber, gerek Kurumumuz ve gerekse çalışanlarımızda büyük üzüntü ve hayal kırıklığına yol açmıştır. 

Pandemi ile ilgili mücadele kapsamında, diğer tüm sağlık kurumu ve çalışanları ile birlikte inanılmaz bir özveri ile çalışmalarını yürüten Hastanemiz ve sağlık çalışanlarımızın bu tür gerçek dışı haber ve yorumlarla yıpratılması gerçekten üzüntü vericidir.

Söz konusu haber ve yorumlar; doğruluk, gerçeklik, güncellik ve objektiflik kriterlerinden uzak, Kurumumuzu yıpratma ve kamuoyu nezdinde küçük düşürme amacına yönelik, kişilik haklarının da ağır ihlali mahiyetindedir. İlgililer hakkında her türlü yasal yola başvurulacaktır. Kamuoyunun bilgilerine ve takdirlerine sunarız. 

Sayın İçerik Sağlayıcılar ve muhataplar,

Yukarıda belirtilen linklerde yer alan haberin/içeriğin, 5651 Sayılı Yasanın 9/1 maddesi uyarınca yayından çıkarılmasını, web sayfasına erişimin durdurulmasını, ayrıca,  bu açıklamamızın, İnternet Ortamından Yapılan Yayınların Düzenlenmesine Dair Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 10 uncu maddesi uyarınca 1 HAFTA süreyle internet ortamından aynı sayfalarda/linkte yayınlanmasını aksi takdirde hakkınızda yasal yollara başvurulacağını ihtaren bildiririz."