Okyanusta bir yelkenlide 5.2 ton kokain yakalandı

5 ülkenin ortak operasyonuyla Atlas Okyanusu'nda seyir halinde olan bir yelkenli teknede, 5 ton 200 kilogram kokain ele geçirildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- İspanya, Portekiz, İngiltere, ABD ve Kolombiya polis teşkilatlarının Atlas Okyanusu'ndaki ortak operasyonu, son yıllarda artan deniz yoluyla uyuşturucu kaçakçılığına büyük darbe vurdu.

Atlas Okyanusu'nda yelkenli bir tekneye düzenlenen operasyonda, 5 ton 200 kilogram kokain ele geçirildi. İspanya Polis Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, ilk defa bir yelkenlide bu kadar büyük miktarda kokainin ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, yelkenlide kokain taşındığının tespit edilmesinin ardından Portekiz Deniz Kuvvetleri'ne bağlı askeri bir geminin, İspanyol polis ekipleriyle birlikte operasyon düzenlediği aktarıldı.

Teknede ele geçirilen 5 ton 200 kilogram kokainin, Kolombiya ve Venezuela üzerinden Avrupa'ya götürüldüğü kaydedildi.

Operasyon sırasında 3 şüphelinin gözaltına alındığı aktarılan açıklamada, bu kişilerden birinin, geçen yıl mart ayında engellenen başka bir kokain nakliyesiyle bağlantılı olarak hakkında arama ve tutuklama emri bulunan ünlü bir uyuşturucu kaçakçısı olduğu vurgulandı. İspanyol basını, polis kaynaklarına dayandırarak verdiği bilgilerde, söz konusu kişinin Carlos Silla Otero olduğunu ileri sürdü. (AA)