Murat Yetkin yazdı: 'İnsanları mağdur etmeden 3-4 hafta kapanma şart'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak kabinede korona virüsü salgınına karşı yeni önlemlerin açıklanması bekleniyor. Murat Yetkin, Türk Tabipleri Birliği'nin esnaf ve çalışanları mağdur etmeden 3-4 hafta kapanmanın şart olduğunu aktardı.

TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü salgını kontrolden çıkmış durumda. Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı günlük resmi rakamlar 3 binleri bulurken, gerçek hasta sayısının ise katbekat fazla olduğu belirtiliyor. Gazeteci-yazar Murat Yetkin, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın alınacak tedbirler konusunda hükümete önerilerini, 'Salgın: İnsanları mağdur etmeden 3-4 hafta kapanma şart' başlıklı köşesine taşıdı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA DÖNÜŞMEMELİ

Fincancı'nın 'yetkinreport’a yaptığı açıklamanın bir bölümü şöyle:

-Öncelikle zorunlu üretim ve çalışma gerektirenler dışında iş yerlerinin en az 3-4 hafta kapanması gerekiyor. Bilimsel çalışmalara göre 2 hafta kapanmanın bulaşma hızını yüzde 22, 4 haftanın yüzde 38 düşürdüğü görülüyor. Tabii esnafın, çalışanların ve sosyal güvencesi olmayanların açlığa mahkûm edilmemesi için maddi destek verilmesi gerekiyor; Batıda örnekleri var. Maske masrafı bile ailelere yük oluyor.

-Şehirlerarası yolculuk kısıtlaması mutlaka gerekiyor. 

- Bu nedenle toplumsal hareketliliği kısıtlarken, bireysel hareketliliği denetim altında serbest bırakmakta yarar var. Bu 65 yaş üstü bakımından da önemli.
YAZININ TAMAMI