Murat Yetkin yazdı: Adalet? Kalkınma? Partisi?

AK Parti önümüzdeki ay, iktidardaki 18. yılını dolduracak. Gazeteci-yazar Murat Yetkin, AK Parti'nin açılımı üzerinden 18 yıllık süreçte adalet, kalkınma ve parti (siyaset) başlıklarını ele aldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı olarak da Meclis'te zaman zaman konuşma yapıyor.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti'nin kongresi 2021 yılında yapılacak. Partili cumhurbaşkanlığı sisteminden vazgeçilerek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanlığı'nı başka bir isme bırakabileceği de ihtimaller arasında sayılıyor.

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, 'yetkinreport.com'daki "Adalet? Kalkınma? Partisi?" başlıklı yazısında, AK Parti'nin 18 yıllık iktidarında yaşananları özetledi ve kongreye ilişkin şunları yazdı: 

2021’de gidilmesi beklenen AK Parti Genel Kurulunda, o zamana kadar kalacaksa, Albayrak’ı sembolik parti başkanı yaparak hem “partili cumhurbaşkanı” yükünü bırakmış olmak, hem de ekonomiyi daha güven duyulacak bir isme bırakmayı düşünebilir Erdoğan.
Öte yandan bu durum aile işlerinin devlet işlerinden sonra parti işleriyle de iç içe geçmesi demek. Bu durumun AK Parti'de kendi siyasi tabanı olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ya da şu anda askeri diplomasinin fiili icracısı Hulusi Akar’ı ne kadar ne kadar memnun edeceğini kestirmek kolay değil. Ya da mevcut yapıda Erdoğan, Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile nispeten sorunsuz çalışan Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u.

Ama her halükârda AK Partinin 2021 kongresiyle artık siyasi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şahsi bağlılığa indirgeme ihtimali oldukça yüksek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi “parti devleti” eleştirilerini tetiklemişti, adalet, kalkınma ve parti sorunları ortadayken gidilen 2021 AK Parti kongresi de “şahıs” ya da “lider partisi” tartışmalarını tetikleyebilir.
YAZININ TAMAMI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR