VİDEO

MHP'li vekilin Demirtaş'a hakareti komisyonda kavga çıkardı

İçişleri Bakanlığı'nın bütçesinin görüşmelerinde MHP Milletvekili Olcay Kılavuz'un HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a hakaret etmesi üzerine vekiller arasında kavga çıktı.

ANKARA - Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İçişleri Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sürüyor. Görüşmeler sırasında söz alan MHP Milletvekili Olcay Kılavuz, "Selahattin Demirtaş şerefsiz bir teröristtir" dedi. Bunun üzerine HDP'li ve MHP'li milletvekilleri arasında kavga çıktı. Komisyon çalışmalarına bir süre ara verildi.

Tartışma tutanaklara şöyle yansıdı:

ALİ MAHİR BAŞARIR (Mersin) –Madem bu adam organize suç örgütü lideriydi, niye koruma verdin Sayın Bakan? Niye çakar verdin Sayın Bakan? Neden miting yaptırdın Sayın Bakan, neden? Bakın, biz bu kişiyle trafik ışıklarında bile bir araya gelmedik ama siz buna koruma verdiniz koruma, duruyor, bunu söylüyorum. İki: Mersin ’de, bayramdan önce Mersin ’de…

SALİH CORA (Trabzon) – Demirtaş’a da verdik koruma ya.

NECDET İPEKYÜZ (Batman) – Konu nasıl oraya geldi? Bunu nasıl söylersin? Ayıp ya!

MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) – Ne alakası var? Ayıptır be, ayıptır!

GARO PAYLAN (Diyarbakır) – Ne alakası var ya?

ALİ MAHİR BAŞARIR (Mersin) – Sayın Başkanım…

OLCAY KILAVUZ (Mersin) – Ne bağırıyorsun!

MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) – Sen ne diyorsun! Sana mı soracağım! Bizim Cumhurbaşkanı adayımız o!

BAŞKAN CEVDET YILMAZ – Mahmut Bey, size söz verdiğimi hatırlamıyorum.

OLCAY KILAVUZ (Mersin) – Selahattin Demirtaş bu ülkede teröristtir, şerefsiz bir pisliktir!

NECDET İPEK YÜZ (Batman) – Doğru konuş!

HASAN ÖZGÜNEŞ (Şırnak) – Şerefsiz sensin!

GARO PAYLAN (Diyarbakır) – Sayın Başkan, böyle bir şey söylenir mi ya?

BAŞKAN CEVDET YILMAZ – Sizin arkadaşınız başlattı. Lütfen…

GARO PAYLAN (Diyarbakır) – Olur mu, Cora’yı görmüyor musunuz ya!

BAŞKAN CEVDET YILMAZ – Uyarıyoruz, herkesi uyarıyoruz, herkesi uyarıyorum ben; sabahtan beri uyarıyorum, kimsenin dinlediği yok. Kusura bakmayın.

HASAN ÖZGÜNEŞ (Şırnak) – Terörist sizsiniz! Siz DEAŞ’ın babasısınız, babası!

BAŞKAN CEVDET YILMAZ – Bir konuşmacı ya söz verdim, söz vermediklerim lütfen devreye girmesinler.

MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) – Ben kimseye “terörist” demedim, kimsenin genel başkanına da “terörist” demedim ama o da benim Genel Başkanıma “terörist” diyemez!

OLCAY KILAVUZ (Mersin) – Teröristtir!

MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) – Terörist sensin!

GARO PAYLAN (Diyarbakır) – Sensin terörist! (Komisyon sıralarından karşılıklı laf atmalar, gürültüler)

BAŞKAN CEVDET YILMAZ – Oturuma on dakika ara veriyorum. 


'BU ÜLKENİN YÜZ KARASISIN' 

Komisyon görüşmelerinde CHP'li Ali Mahir Başarır da Silivri Emniyet Müdürünün intiharını gündeme getirdi. Başarır, şunları söyledi: "Sayın Bakanı, İçişleri Bakanlığı’nı yıpratmak isteyecek son parti CHP’dir. Benim ülkemde gencecik bir emniyet müdürü, Silivri Emniyet Müdürü intihar etti. İddia neydi? Sayın Bakanın oğlu, bir gece yarısı, bir şüphelinin bırakılması için baskı yapmasıydı. Güvenlik müdürünüzün arama kayıtlarının çıkmasıydı. Sayın Bakan bununla ilgili hesap verdiniz mi? Yazık değil mi?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun karşılık vermesi üzerine Başarır, şöyle konuştu:

“Bana laf atmayın, Sayın Bakan. Bunlara cevap verin… Sayın Bakan laf atmayın, haddinizi bilin. Sesimi yükseltirim size. Haddinizi bilin. Laf atmayın. Terbiyesiz sensin. Kanunsuzsun. Hadi oradan. Yakışmıyorsun sen bu ülkeye. Yalan mı? Yazık. Sen de bu ülkenin yüz karasısın. Cumhuriyet tarihinde senin gibisi gelmedi. Ayıp, yüzün kızarmıyor senin. Sensin yalancı. Ucuz kabadayı seni.”

'SEN ZEHİRLİ BİR YILANSIN'

Soylu, tartışmalar sırasında; “Ben altı yıldır ilk kez böyle bir bütçe görüyorum. Bunun sebebi de Engin Özkoç’tur. Talimatı da Kemal Kılıçdaroğlu’ndan almıştır” dedi. Soylu, CHP’li Başarır’a yönelik de “Sen zehirli bir yılansın” dedi.

Soylu, bu sözlerin üzerine sakinleşmesi için bürokratlar tarafından salondan çıkarıldı. Komisyon çalışmalarına ara verildi.(DUVAR)