Meclis'te bütçe maratonu başladı

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı. Kesintisiz 12 gün sürecek görüşmelerin ilk günü bütçenin geneli üzerinde görüşmeler yapılıyor.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Bütçe görüşmelerinin ilk gününde Genel Kurul, Meclis Başkanı Mustafa Şentop Başkanlığında toplandı. Genel Kurul salonuna ilk gelen lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli MHP Grubu tarafından ayakta karşılandı. Bahçeli'nin ardından salona giren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da CHP grubu tarafından ayakta alkışlarla karşılandı.

Görüşmeler, hükümet adına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın 2021 Bütçe sunumuyla başladı. Oktay yapılacağı açıklanan Reform süreciyle ilgili şunları söyledi:
"Hukuk devleti ilkesinin temeli yargı bağımsızlığıdır. Hukuki reform çizgimizin temel motivasyonu da iyi işleyen, bağımsız, tarafsız bir yargı sistemidir. Geçtiğimiz süreçte anayasa ve başta temel yasalar olmak üzere gerçekleştirilen değişikliklerle demokratikleşme yönünde sistemimize çok önemli yenilikler kazandırılmıştır. Kişisel verilerin korunması, çocuk haklarının anayasal koruma altına alınması, sendikal özgürlüklerin geliştirilmesi, kamu görevlilerine toplu sözleşme yapma hakkının getirilmesi, bilgi edinme ve bireysel başvuru hakkı gibi sosyal ve demokratik haklarda yenilikler anayasal bir zeminde hayata geçirilmiştir."

'YATIRIM ORTAMINI GÜÇLENDİRECEĞİZ'

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin 30 Mayıs 2019 tarihinde açıklandığını, bu kapsamda bir dizi düzenleme yapıldığını belirten Oktay şu açıklamayı yaptı: "2019-2023 yıllarını kapsayan Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin uygulanma oranı henüz ikinci yılında yaklaşık yüzde 50’ye ulaşmıştır. Belirlediğimiz takvime uygun olarak çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürme kararlılığındayız. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da hukuki reform irademizin arkasındayız. Reformlar vesilesiyle hukukun üstünlüğünü güçlendiriyor ve demokrasinin işlerliğini artırıyoruz. Aynı zamanda yatırım ortamını iyileştiriyor ve ekonomi alanında yeni fırsatlara sağlam hukuki dayanaklar oluşturuyoruz ve bunları yakın zamanda yüce Meclisimizin gündemine taşıyacağız. İhtiyaç duyulan düzenlemeleri önümüzdeki dönemde
birer birer hayata geçirmeyi sürdüreceğiz."

KILIÇDAROĞLU, BULDAN VE SANCAR KONUŞACAK

Bütçe sunumunun ardından siyasi parti grupları adına konuşmalar yapılacak. Sırasıyla İYİ Parti grubu adına Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ile Samsun Milletvekili Erhan Usta, MHP grubu adına grup başkanvekilleri Erkan Akçay ile Levent Bülbül konuşacak. HDP grubu adına eş genel başkanlar Pervin Buldan ile Mithat Sancar, CHP grubu adına ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu konuşacak. AK Parti grubu adına ise Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile Grup Başkanvekili Mehmet Muş söz alacak.

Gruplar adına yapılan konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay bütçe üzerine yapılan eleştirilere yanıt verecek.

COVİD-19 ÖNLEMLERİ

Bütçe görüşmeleri sırasında Meclis’e ziyaretçi kabul edilmeyecek. Meclise girişlerde milletvekilleri dışında herkese HES kodu sorulacak. Genel Kurul çalışmalarında hatip dahil her milletvekili maskesini çıkarmadan konuşacak. Genel Kurul birleşimlerine sık sık ara verilip salon havalandırılacak.

12 gün kesintisiz sürecek olan bütçe görüşmeleri 18 Aralık cuma günü bütçenin tümü üzerinde yapılacak konuşmalarla tamamlanacak.
(DUVAR)