Senato'daki Cumhuriyetçilerin lideri McConnell'dan Trump'ın 2024 adaylığına destek

ABD'de 6 Ocak'ta düzenlenen Kongre baskınında eski başkan Donald Trump'ın 'ahlaki olarak sorumlu olduğunu' söyleyen Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, bir sonraki başkanlık seçimlerinde aday olması durumunda Trump'ı destekleyeceğini belirtti. McConnell, "Trump, Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olursa tabii ki de desteklerim" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin Senato Azınlık Lideri Mitch McConnell, uzun süredir tartışma yaşadığı eski başkan Donald Trump'ın 2024'te adaylığı garantilemesi durumunda kendisini destekleyeceğini açıkladı. Daha önce, ABD'de taraftarlarının düzenlediği Kongre saldırısında Trump'ın 'ahlaki olarak sorumlu olduğunu' belirten McConnell, "Trump, Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olursa tabii ki de desteklerim" dedi. 

Ülkede 2024'te yapılacak başkanlık seçimleri için önlerinde uzun bir yol olduğunu belirten McConnell, en az dört ismin Cumhuriyetçi Partiden başkan adayı olmayı düşündüğünü aktardı.

Senatodaki Cumhuriyetçilerin bir numaralı ismi McConnell, 13 Şubat'ta Senato Genel Kurulunda Trump'ın aklandığı azil oylamasında "Şurası çok açık ki Başkan Trump hem pratik hem de ahlaki anlamda o günkü olayları provoke etmekten sorumludur" ifadelerini kullanmıştı. Oylamada Trump lehine oy kullanan McConnell daha sonra Wall Street Journal (WSJ) gazetesine yazdığı görüş yazısında "Trump'ın olayları provoke ettiğini, ancak görevi sona ermiş bir başkanı Senato'nun yargılayamayacağını" savunmuştu.

Trump ise yazılı açıklama yaparak McConnell'a sert tepki göstermiş, Cumhuriyetçilerin artık 'yeni bir Senato lideri bulması gerektiğini' ifade etmişti. Trump, açıklamasında, McConnell için, 'aksi, somurtkan ve huysuz' ifadelerini kullanmış ve "Eğer Cumhuriyetçiler onunla yola devam ederse bir daha seçim kazanamazlar" yorumunu yapmıştı. (AA)