Mazot fiyatları bêrîvanları da vurdu: Kilometrelerce yürüyorlar

Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Aşut köyündeki bêrîvanlar, yol ücretlerinin artması üzerine kilometrelerce uzaklıktaki koyunlarını sağmaya yürüyerek gidiyor. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ekonomik kriz gün geçtikçe dar gelirlilerin yaşamını zorlaştırıyor. Benzin ve mazota gelen zamlar nedeniyle, daha önce koyun sağmak için araçlarla giden bêrîvanlar, artık kilometrelerce yolu yürüyerek gidiyorlar.  

ARAÇ KİRALAYAMIYORLAR

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, Aşut köyünde yıllardır bêrîvanlık yapan 80 yaşındaki Suna Ediş, sabah erken saatlerde uyanıp köy işleriyle ilgilendiklerini ardından koyunlarını sağmak üzere köyden uzak olan yaylaya gittiklerini anlattı. Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlardan kaynaklı araçlarla yaylalara artık çıkamadıklarına dikkati çeken Ediş, “Araç kiralamak artık çok pahalı. Bir bêrîvan için aylık 500 TL istiyorlar. Bu ücreti ödeyemediğimiz için araç kiralayamıyoruz. Savaştan kaynaklı sürekli mazota zam geliyor ve bununla birlikte Türk parası da değer kaybediyor. Bu savaş ve krizden kaynaklı sonumuz ne olacak bilmiyoruz” diye konuştu.

‘YÜRÜYEREK GİDİYORUZ’

Köyde 39 yıldır bêrîvanlık yapan 56 yaşındaki Zübeyde Ediş ise 20 yıldır rahat bir gün ve yaşam görmediklerini dile getirdi. Ediş, akaryakıta yapılan zamlardan kaynaklı kendi yaylalarına gidemediklerini ifade ederek, “Bu krizin tek sebebi o’dur.  Biz yaylaya gidip koyunlarımızı sağmak istiyoruz ama yol ücretlerine yapılan zamdan kaynaklı gidemiyoruz. Aylık bizi yaylaya götürecek olan araç kişi başı 500 TL istiyor. Her gün mazota zam gelince bizim yol ücretleri de zamlanıyor. Bunu karşılayacak durumumuz olmadığı için araba yerine ayaklarımızı çalıştıralım dedik. Mazot fiyatı uygun olmadığı için maalesef biz de bu rezaleti yaşıyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Etiketler bêrîvan kira zam