Liderler buluşmasında neler konuşuldu?

6 muhalefet liderini bir araya getiren zirvenin ana gündemi, mutabakat metninin yanı sıra bir komisyonun 'geçiş süreci’ni çalışması ve kimi başlıklarda ayrıca komisyonların kurulması oldu.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun davetiyle gerçekleşen ve 6 muhalefet partisi genel başkanını bir araya getiren “Liderler Buluşması” yaklaşık 5.5 saat sürdü. Bundan sonra da düzenli aralıklarla devam edecek çalışma kapsamında genel başkan yardımcılarından oluşan bir komisyon 'Geçiş Süreci’ni çalışacak, belirlenen kimi başlıklarda da ayrıca komisyonlar kurulacak. Seçim güvenliği konusunun da ele alındığı görüşmede ittifak konusunda da ilk etapta ilkeler üzerine konuşulduğu öğrenildi.

28 ŞUBAT TARİHİNE LİDERLERİN İSTİŞARESİNDE KARAR VERİLDİ

Muhalefette 6 siyasi parti genel başkanını bir araya getiren “Liderler Buluşması” Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni açıklama takviminin netleşmesi açısından önem taşıyordu. “Bugün, Türkiye için tarihi bir gündür” ifadeleriyle başlayan açıklama metnine göre, mutabakat metni 28 Şubat 2022'de kamuoyu ile paylaşılacak. Edinilen bilgiye göre açıklama takvimi için şubat ayı içinde bir tarih konuşuluyordu ama Türkiye siyasi tarihi açısından özel önem taşıyan 28 Şubat’a liderlerin istişaresinde karar verildi. Bu tarih sürpriz olarak nitelendirildi.

GEÇİŞ SÜRECİNİ GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI ÇALIŞACAK

5.5 saati bulan uzun çalışma yemeğinde üzerinde uzlaşılan konulardan biri de güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçme hedefi doğrultusunda “sürecin nasıl işleyeceğinin ve bu süreçte ülkenin nasıl yönetileceğinin yapıcı bir şekilde planlanması” kapsamında “geçiş sürecinin yol haritasının çalışılması” üzerinde mutabakata varılması oldu. Edinilen bilgiye göre seçim öncesi ve sonrasını kapsayan 'geçiş süreci' konusunda çalışma parlamenter sistem çalışmasında olduğu gibi her partiden genel başkan yardımcılarının yer alacağı bir komisyon aracılığıyla yürütülecek. Çalışma tamamlandıktan sonra ortaya çıkan metin, liderlerin olurunun ardından kamuoyu ile paylaşılacak.

BELLİ KONULARDA KOMİSYONLAR KURULACAK

Görüşmenin önemli başlıklarından biri de güncel ekonomik ve sosyal gelişmelerin değerlendirilmesi ve bu alanlarda seçim sonrası uygulanmaya başlanacak politikaların çalışılmasında uzlaşmaya varılması oldu. Bu kapsamda ortak belirlenecek konu başlıklarında düzenli aralıklarla çalışmalar yapılacak, komisyonlar kurulacak.

SEÇİM GÜVENLİĞİ DE MASADAYDI

Liderlerin buluşmasında ele alınan konu başlıklarından biri de seçim güvenliği oldu. Bu konuda riskler ve partilerin çalışmalarının nasıl ortaklaştırılabileceği konusu da ele alındı.

İTTİFAKIN İLKELERİ KONUŞULDU

“Liderler Buluşması” sonrası açıklanan metinde Millet İttifakı ifadesinin kullanılmaması dikkat çekti. Genel başkanlar adına yapılan ortak açıklamada liderler kendilerini, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni’ni hazırlayan partiler” olarak tanıtırken görüşmede de ittifak konusunun sadece ilkeler düzeyinde ele alındığı, yapısal durumun ise üzerinde uzlaşılan çalışmalar tamamlandıktan sonra değerlendirileceği öğrenildi.