Muhalefet zirvesinin ardından 6 liderden açıklama: Mutabakat metni 28 Şubat'ta açıklanacak

6 lider, 5 saati aşan 'yuvarlak masa' zirvesinin ardından ortak açıklama yaptı: 'Yarının Türkiyesi'ni inşa etmek için önemli bir adım attık. Mutabakat metni 28 Şubat’ta kamuoyuna takdim edilecek.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine Ankara’da bir araya gelen 6 muhalefet lideri, görüşme sonrası ortak açıklama yaptı.

Çankaya Belediyesi’ne ait Ahlatlıbel Tesisleri’nde “akşam yemeği” olarak organize edilen zirve saat 19.15’te başladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun davetiyle İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın katıldığı yemek, 5 saat 15 dakika saat sürdü.

'Yuvarlak masa' zirvesinin ardından 6 muhalefet partisi lideri adına yapılan ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:

BUGÜN TÜRKİYE İÇİN TARİHİ BİR GÜNDÜR: Birbirinden farklı altı siyasi parti olarak, bizler, Türkiye’nin yıllardır görmeyi umut ettiği tarihi bir çalışma için bir araya geldik. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni’ni hazırlayan partiler olarak bizler, etkin ve katılımcı bir yasama, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim, tarafsız ve bağımsız bir yargı ile kuvvetler ayrılığının tesis edildiği güçlü, özgürlükçü, demokratik, adil bir sistem inşa etme kararlığı içindeyiz. Ülkemiz, Cumhuriyet tarihinin en derin siyasi ve ekonomik krizlerinden birini yaşamaktadır. Toplumsal, siyasal ve ekonomik sorunlar her geçen gün artarak etkisini ağır bir biçimde göstermektedir. Bu krizin en önemli sebebi kuşkusuz, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” adı altında uygulanan keyfi ve kural tanımaz yönetimdir.

KUTUPLAŞMAYI DEĞİL, UZLAŞMAYI ESAS ALDIK: Altı siyasi parti olarak hepimizin ortak sorumluluğu, uzlaşarak ve birlik içinde bu krizi aşmak, derin sorunlarımızı demokratik siyasetin alanını genişleterek, çoğulculuk temelinde çözebilmektir. Tam da bu inanç ve kararlılıkla, yasama, yürütme ve yargı organlarının güçlendirilmesinin yanında, demokratik hukuk devletini güçlendirmek amacıyla Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Mutabakat Metni üzerinde yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. Kutuplaşmayı değil, istişare ve uzlaşmayı esas aldık.

MUTABAKAT METNİ 28 ŞUBAT’TA AÇIKLANACAK: Bugün de parti genel başkanları olarak bir araya gelerek, üzerinde uzlaşıya vardığımız yeni sistemle ilgili mutabakat metninin kamuoyuna takdimi üzerine görüştük ve 28 Şubat 2022 tarihinde milletimizle paylaşılmasında mutabık kaldık.
Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçmek ortak ve öncelikli hedefimizdir. Bu hedefe ulaşabilmemiz için sürecin nasıl işleyeceğinin ve bu süreçte ülkemizin nasıl yönetileceğinin yapıcı bir şekilde planlanması gerekmektedir. Bu nedenle geçiş sürecinin yol haritasının çalışılarak üzerinde mutabık kalınması ve vatandaşlarımızla paylaşılması konularında da uzlaşıya vardık. Ayrıca bu toplantıda güncel ekonomik ve sosyal gelişmeleri değerlendirdik ve seçimlerden sonra uygulanmaya başlanacak politikalar konusunda ortak çalışma yapılabilecek alanlara ilişkin görüş alışverişinde bulunduk. Hedefimiz milletimizin rahat bir nefes almasını sağlamak ve refah düzeyini, kapsayıcı bir anlayışla ivedilikle yükseltmektir.

TÜRKİYE’NİN İSTİŞARE VE UZLAŞI İLE ÇÖZÜLMEYECEK HİÇBİR SORUNU YOKTUR: Önemli olan, tüm farklılıklarımızla beraber “biz” düşüncesini, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği normları çerçevesinde temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı, herkesin kendini eşit ve özgür vatandaş olarak gördüğü, düşüncelerini özgürce ifade edebildiği, inandığı gibi yaşayabildiği demokratik bir Türkiye’yi inşa etmektir. Öte yandan hedefimiz; kamu yönetiminde şeffaflık, eşitlik, tarafsızlık ve liyakatin sağlanması, yolsuzlukla etkin mücadele edilmesi, Siyasi Etik Kanunu ile siyasi makamların millete hizmetten başka bir amacının olmamasının garanti altına alınmasıdır.

YARININ TÜRKİYESI’Nİ İNŞA ETMEK İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK: Bugün burada milletimiz adına “Yarının Türkiyesi”ni inşa etmek için önemli bir adım attık. Bundan sonra da işbirliği alanlarını genişleterek sürdürmekte kararlıyız. Hep birlikte inşa edeceğimiz Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’i milletimize ve gelecek nesillere adalet, barış, refah ve huzur getirmesi inancıyla hayata geçirmeyi taahhüt ettiğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

LİDERLERDEN İLK AÇIKLAMALAR

Altı lider, 5 saat 15 dakika süren çalışma yemeğinin ardından sosyal medya hesaplarından şu açıklamaları yaptı... 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Demokrasi için, adalet için, halkımızın refahı ve ülkemizin aydınlık yarınları için 6 siyasi partinin liderleri olarak bir araya geldik. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem konusunda nihai istişaremizi gerçekleştirdik. Sayın Genel Başkanların her birine teşekkür ediyorum.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Adaleti, vicdanı, liyakati ve ortak aklı esas alan parlamenter sistem önerimizi konuştuğumuz bu kıymetli toplantı için başta Sayın @kilicdarogluk olmak üzere tüm siyasi liderlere teşekkür ediyorum. @Ahmet_Davutoglu @T_Karamollaoglu @DpGultekinUysal @alibabacan

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: Bugün “Yarının Türkiyesi”ni inşa etmek için 6 siyasi parti olarak önemli bir adım attık.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’in milletimize ve gelecek nesillere adalet, özgürlük ve refah getireceğine inanıyorum.

Başta genel başkanlar olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum

 Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: Gerçekleştirdiğimiz bu dostane sohbet ve verimli toplantı vesilesiyle başta ev sahibi Sn. @kilicdarogluk olmak üzere tüm siyasi liderlere teşekkür ediyorum. @meral_aksener @T_Karamollaoglu @alibabacan @DpGultekinUysal

SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: 6 siyasi partinin liderleri olarak çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik.

Samimi bir ortamda gerçekleştirdiğimiz bu buluşmada aldığımız kararların ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, değerli Genel Başkanların her birine teşekkür ediyorum.

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal: Herkesin yarınından emin olduğu, işler bir demokratik nizam ve işleyen bir adalet sisteminin varlığı için "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" hakkında yaptığımız çalışma üzerinde mutabakata vardık. Milletimize, memleketimize hayırlı uğurlu olsun.  

 

Etiketler muhalefet 6 lider zirve