Kuruluş Osman'dan Kastamonululara Yavlak Arslan yanıtı: Bekleyin kahraman olacak

Kastamonular, Kuruluş Osman dizisinde Yavlak Arslan’ın olumsuz şekilde aktarıldığını ileri sürerek dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ’a tepki gösterdi. Dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ, tepki sonucu Yavlak Arslan’ın senaryoda 'kahraman olarak' yer alacağını belirtti. Konu ile ilgili Kastamonulu tarihçiler de tepki gösteren açıklamalar yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ATV’de yayınlanan “Kuruluş Osman” dizisinde Çobanoğulları Beyi Muzaffereddin Yavlak Arslan’ın olumsuz şekilde aktarıldığı iddiası Kastamonuluların büyük tepkisine neden oldu. Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ ile tekrar görüştüğünü ve konunun çözüldüğünü söyledi. Vidinlioğlu, “Yapımcı Bozdağ bana, 'senaryo böyle gitmeyecek, göreceksiniz 2 bölüm sonra Yavlak Arslan’ın gerçek bir kahraman olduğu ortaya çıkacak' şeklinde bir açıklama yaptı. Bozdağ, bu durumdan dolayı kendisinin de çok rahatsız olduğunu ve Kastamonu ziyareti de gerçekleştireceğini belirtti” dedi.

KASTAMONU BEYİ YAVLAK ARSLAN HAİN OLARAK GÖSTERİLMİŞTİ

‘Kuruluş Osman’ dizisinde Uç Beyi Yavlak Arslan’ın olumsuz şekilde aktarıldığını ve bu durumun kendilerini rahatsız ettiğini söyleyen Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “Tarihi dizilerde mutlaka bir kurgu olmalı ama hazırlanan senaryonun tarihi gerçeklerle ters düşmemesi gerekir. Bu konuda ki hassasiyetimi önce üniversitemize sevgili hocalarımla paylaşmıştım. Bunun sonrasında da Cevdet Yakupoğlu hocamızın bir açıklaması olmuştu. O günün akşamına da dizinin danışmanı, meslektaşım Kayseri Eski Milletvekili Kemal Tekden bey ile görüşmüştük. Dizinin senaristine konuyu iletmiş ve Kemal beyde bana telefon ile geri dönüş sağlayarak bunu söylemişti. O günden bu güne de Taşköprü Belediye Başkanımız, farklı sivil toplum kuruluşları hemen hemen hepsi bu konuda bir tepki ortaya koydu. İstanbul’da yaşayan Kastamonululardan da tepkiler gelmeye başladı” şeklinde konuştu.

YAPIMCI MEHMET BOZDAĞ SÖZ VERDİ

Konu hakkında önceki akşam dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ’ın kendisini aradığını dile getiren Vidinlioğlu; “Bozdağ, bu konuda oluşan hassasiyete karşılık, Muzafferaddin Yavlak Arslan’ın hem yöre için hem de Türk tarihi açısından önemli bir bey olduğunu ve 2 bölüm içerisinde asıl senaryonun düzene gireceğini, dolayısıyla kurgu nedeniyle oluşan bu senaryonun Yavlak Arslan’ın çok daha önemli ve çok daha şahsiyetli biri olduğu ilerleyen bölümlerde görüleceğini kaydederek ‘Senaryo böyle gitmeyecek, göreceksiniz 2 bölüm sonra Yavlak Arslan’ın gerçek bir kahraman olduğu ortaya çıkacak’ şeklinde bir açıklama yaptı. Bu durumdan dolayı kendisinin de çok rahatsız olduğunu ve Kastamonu ziyareti de gerçekleştireceğini söyledi. Hatta dedik ki; tüm oyuncularınızı misafir ederiz, çok memnuniyet duyarız. Biz büyük bir sancak beyliğiz, devlet olmanın gereği de budur zaten. Hem Çanakkale’de hem İstiklal Harbi’nde, Osmanlı’nın kuruluş aşamasında ve daha sonrasında çok önemli vazifeleri ifa etmiş büyük bir sancak beyliğiyiz. Bizle ilgili olumsuz bir düşüncenin oluşması da asla istemeyiz” ifadelerini kullandı.

YAKUPOĞLU: TÜRK TARİHİNİ SAPTIRMAYIN

ATV'de yayınlanan "Kuruluş Osman" dizisinde anlatılan Çobanoğulları Beyi Muzaffereddin Yavlak Arslan'ın olumsuz şekilde aktarıldığı iddiası üzerine, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Türk Tarih Kurumu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu da açıklama yaptı. Düzenlediği basın toplantısında konuşan Yakupoğlu, dizide Çobanoğulları Beyi Yavlak Arslan’ın Osmanlı Beyliği'nin düşmanlarıyla işbirliği yapan bir hain olarak izleyicilere aktarıldığını vurguladı.

Prof. Dr. Yakupoğlu dizide, Çobanoğulları Beyi Yavlak Arslan'ın olumsuz bir şekilde yansıtılmasının asla kabul edilemez olduğunu belirterek, “Tarihi şahsiyetler arasında ayrım yapmak, içlerinden birini yükseltmek ve yüceltmek uğruna diğerlerini hain ilan etmek, hiçbir tarihî bilgiyle, vicdani ve ahlaki tutumla bağdaşmaz" dedi.

YAVLAK ARSLAN KÜÇÜK DÜŞÜRÜLEMEZ

"Kuruluş Osman" dizisinde son birkaç bölümdür, Selçuklulara bağlı Çobanoğulları Beyliği'nin son hükümdarı Yavlak Arslan'ın karalandığını ve küçük düşürüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu; "Anadolu Türk tarihindeki varlığı, dönem kaynaklarıyla sabit olan ve en az Ertuğrul Gazi kadar önemli hizmetleri bulunan Yavlak Arslan hakkında dizide keyfi bir kurgunun uygulanması asla kabul edilemez. Dizide Kastamonu’nun adı ile Yavlak Arslan’ın ve sözde kız kardeşi Hazal Hatun’un isimleri birlikte zikredilerek izleyicinin zihinlerine Çobanoğulları Beyliği ve Kastamonu ile ilgili olumsuz imaj doğrudan yerleştirilmektedir" ifadelerini kullandı. 

'YAVLAK ARSLAN, KÖTÜ KARAKTER OLARAK SUNULUYOR'

Çobanoğulları ve Yavlak Arslan ile ilgili bugüne kadar ulusal ve uluslararası en geniş bilimsel araştırmayı yaptığını vurgulayan KÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakupoğlu; "Şöyle ki malum dizide Yavlak Arslan ve Kayı (Osmanlı) obasına sözde gelin gönderilmiş olan kız kardeşi (Hazal Hatun), Kayı obası aleyhine her türlü hile ve entrikaya başvuran, suikastler düzenleyen, gizli cinayetler işleyen, Osman ve kardeşlerini öldürmek için her şeyi yapan, sözde eniştesi Dündar Bey’in kızına bile suikast tertip eden, Moğollarla işbirliği yapan ve Osman’la Moğolların arasını açan kötü karakterler olarak sunulmaktadır. Bu bilgilerin hangi tarihî kaynaklardan alınmış olduğu doğrusu merak konusudur. Elbette ki hiçbir tarihî kaynakta bu bilgilere rastlanmamaktadır. Yavlak Arslan’ın Kayı obası üzerine dolaplar çevirmesi söz konusu olmayıp, bu obaya gelin giden bir kız kardeşinin varlığı da tarihte sabit değildir" dedi.

'TÜRK TARİHİNİ SAPTIRMAK KİMSENİN HAKKI DEĞİL'

Prof. Dr. Yakupoğlu, "dizide Yavlak Arslan'ın ve temsil ettiği Çobanoğulları Beyliği'nin bu şekilde anlatılmasının beyliğin tarihteki egemenlik alanında bulunan Kastamonu, Safranbolu, Karabük, Bartın, Zonguldak ve Bolu gibi yörelere mensup yurttaşlar başta olmak üzere konuya duyarlı izleyiciler tarafından derin bir üzüntü ile karşılandığını" söyledi. KÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Yakupoğlu konuşmasının sonlarında, "Yapılan bu hatanın dizinin ilerleyen bölümlerinde telafi edileceğini umar, şahsî tercih kullanarak Türk tarihinin aslını saptırmaya sebep olmaya kimsenin hakkının olmadığını hatırlatırız" şeklinde konuştu.